Naukowcy pochylili się nad danymi dotyczącymi z komety ATLAS, która rozpadła się w maju 2020 r. Korzystając z obrazów Hubble'a, obserwacja niektórych znalezionych części zajęła dni, a innych - tygodnie.
Eksperci porównali wówczas ATLAS do Wielkiej Komety z 1844 roku widocznej na półkuli południowej. Dotarto również do wspólnego przodka między ATLASEM a Wielką Kometą z 1844 r. Nienazwana starożytna kometa przemierzyła wewnętrzny Układ Słoneczny 5000 lat temu i mogła pojawić się jako gigantyczna kula ognia w epoce kamienia.
Nowe wnioski
Według nowych badań kometa ATLAS może być pozostałością "tajemniczej kuli ognia", która przeszła w odległości 23 milionów mil od Słońca 5000 lat temu.Według zespołu z University of Maryland w College Park, podczas swojego ostatniego pojawienia się w wewnętrznym Układzie Słonecznym na początku 2020 roku, kometa ATLAS spotkała się z przedwczesną śmiercią, gdy rozpadła się na kaskadę lodowych kawałków.
Z tej samej komety narodziły się co najmniej dwie mniejsze. ATLAS, która "odwiedziła Ziemię" w 2020 roku, oraz jej siostra, Wielka Kometa, którą ostatnio widziano z Ziemi w 1844 roku.
Jeśli rozpadła się tak daleko od Słońca, jak przetrwała ostatnie przejście wokół Słońca 5000 lat temu? To jest wielkie pytanie - powiedział autor badania.
Po raz pierwszy widziano, jak członek rodziny komet z długiego okresu rozpada się, zanim zbliży się do Słońca - dodał.
Jak przyznają naukowcy, wiele do odkrycia jeszcze przed nimi. Mówią:"Zachowanie komety ATLAS jest interesujące, ale trudne do wytłumaczenia". Wnioski, do których póki co udało im się dotrzeć zostały opublikowane w Astronomical Journal.