Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Karolina Modzelewska | 
aktualizacja 

Biblijny Eden znaleziony? Oto gdzie może się znajdować

270

Eden, czyli biblijny raj stworzony przez Boga dla pierwszych ludzi, to miejsce, na temat którego wielu z nas ma różne wyobrażenia. Serwis naukowy IFL Science postanowił przyjrzeć się dostępnym informacjom na jego temat i ustalić, gdzie mógłby istnieć. Wytypowano kilka najbardziej prawdopodobnych lokalizacji.

Biblijny Eden znaleziony? Oto gdzie może się znajdować
Rzeka Szatt al-Arab powstaje z połączenia rzek Tygrys i Eufrat (Mapy Google)

Już na samym wstępie IFL Science zaznacza, że podchodzi do całego zagadnienia w sposób racjonalny, ale przyjmuje założenie, że "ten mitologiczny ogród został oparty na rzeczywistej lokalizacji". Wskazówki dotyczące położenia Edenu znajdują się w Księdze Rodzaju. Wynika z nich, że mitologiczny, rajski ogród mieścił się na wschodzie ("a zasadziwszy ogród w Eden na wschodzie") i wypływała z niego rzeka, która go nawadniała i rozdzielała się, dając początek czterem rzekom - Piszon, Gichon, Chiddekel oraz Perat.

Do dziś powstało wiele teorii, które odnoszą się do wspomnianych rzek. Niektórzy uważają, że dwie z nich wciąż istnieją i są to Tygrys i Eufrat. Tygrys wypływa z gór Taurusu Wschodniego w Turcji, przepływa przez Turcję oraz Irak. W jego w południowo-wschodniej części, w okolicach miasta Al-Kurna łączy się z Eufratem, gdzie formują rzekę Szatt al-Arab, uchodzącą do Zatoki Perskiej. Na tej podstawie można byłoby wnioskować, że Eden leżał na terenie Mezopotamii. Sceptycy wykazują jednak, że nie jest to zgodne z zapisem mówiącym o czterech rzekach. Trudno też wyjaśnić, do czego nawiązują nazwy Piszon i Gichon.

IFL Science zwraca uwagę, że część naukowców próbowała łączyć je z Gangesem w Indiach i Nilem w Egipcie, ale inni uważali, że wówczas Eden obejmowałby zbyt rozległy obszar. Właśnie problemy z identyfikacją tych rzek utrudniają umiejscowienie Edenu na mapie współczesnego świata (o ile w ogóle kiedykolwiek istniał). Inna teoria zakłada, że biblijny raj mógł skrywać się w Afryce Południowej, w miejscach powszechnie uznawanych za kolebkę ludzkości, np. na terenie Etiopii i RPA. To tutaj odnaleziono wiele szczątków naszych przodków, w tym szczątki australopiteka (przodka homo sapiens), datowane na około 3,4 do 3,7 miliona lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Kamienie milowe w technologii - rozmowa z dr. Tomaszem Rożkiem

Opisując możliwe położenie Edenu, nie można zapomnieć o sugestiach Davida Rohla, brytyjskiego historyka i egiptologa. W książce "Legend: The Genesis of Civilisation", która została wydana w 1998 r., Rohl sugerował, że Eden mógł znajdować się w w północno-zachodnim Iranie, na terenie dzisiejszej doliny Tabriz. Ekspert wyjaśnił nawet, jakie rzeki mogły kryć się pod nazwami Piszon i Gichon. Jego zdaniem były to Araks i Qizil Uzun. Inni badacze odrzucają jednak teorie Rohla.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić