W poniedziałek, 13 września ukazał się roczny raport Fundacji Billa i Melindy Gates – "Goalkeepers". Jego tematem przewodnim są wskaźniki z takich obszarów jak zdrowie, edukacja czy dobrobyt. Ich analizy mają pomóc w zapewnianiu zrównoważonego rozwoju na całym świecie. Z okazji publikacji dokumentu, Bill Gates udzielił wywiadu "The Wall Street Journal".
Czytaj także: Pikantne zdjęcia żony ministra PiS. Czarnek komentuje
Podczas rozmowy z dziennikarzami Gates zwrócił uwagę na ogromne różnice pomiędzy liczbą zaszczepionych osób w poszczególnych regionach. Jako przykład podał Stany Zjednoczone, które planują wprowadzić dawki przypominające dla zaszczepionych i Afrykę, gdzie zaszczepiono mniej osób niż w samym stanie Kalifornia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie podano około 5,5 miliarda dawek szczepionki przeciw Covid-19. WHO zaznacza jednak, że około 80 proc. z nich otrzymały osoby z krajów wysoko i średnio rozwiniętych.
Czytaj także: Może powodować raka przełyku. WHO wydało ostrzeżenie
To właśnie te dysproporcje zdaniem miliardera sprawiają, że świat potrzebuje fabryk, które mogą stworzyć nową szczepionkę w 100 dni, a następnie wyprodukować wystarczającą ilość dawek dla całego świata w ciągu kolejnych 100 dni, jeśli chcemy być przygotowani na następną pandemię. Gates wezwał również państwa do większych inwestycji w systemy opieki zdrowotnej.
Raport "Goalkeepers" zwraca uwagę na istniejące nierówności w zamożności, edukacji czy zatrudnieniu, które znacznie nasiliły się podczas pandemii. Wynika z niego, że pandemia znacznie mocniej dotknęła kobiety niż mężczyzn. Według szacunków, podczas pandemii kobiety utraciły ponad 13 milionów więcej miejsc pracy od mężczyzn.
W dokumencie można też przeczytać, że wskaźniki szczepień dzieci przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak błonica, tężec i krztusiec, spadły do poziomu z 2005 r. W 2020 roku blisko 30 milionów dzieci nie zostało zaszczepionych na wspomniane choroby i prawdopodobnie nie uda się tego zmienić w najbliższym czasie. Dlatego Gates podkreśla, że przygotowanie się na kolejną pandemię wymaga inwestycji w programy dla kobiet i dzieci wraz z długoterminową polityką, która pomaga wzmocnić społeczności, a także w systemy opieki zdrowotnej i finansowania badań nad szczepionkami.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.