Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Brama piekieł w Grecji. Mieli ją przekroczyć Herakles i Orfeusz

5

Starożytni Grecy wierzyli w podziemny świat zmarłych, do którego najodważniejsze jednostki mogły dostać się specjalnymi wejściami, często nazywanymi "bramami piekieł". Jedno z nich znajduje się na terenie współczesnej, kontynentalnej Grecji. Wzmianki o nim można znaleźć m.in. w opowieściach o Heraklesie i Orfeuszu.

Brama piekieł w Grecji. Mieli ją przekroczyć Herakles i Orfeusz
"Bramy piekieł" w Grecji (Getty Images, DEA / ARCHIVIO J. LANGE)

Zgodnie z zachowanymi przekazami na świecie istnieje się co najmniej kilka "bram piekieł", które są rozsiane w różnych jego częściach. Archeolodzy natrafili na nie m.in. w Turcji czy Grecji. Starożytni wierzyli, że "bramy piekieł" są portalami łączącymi świat żywych z podziemną krainą zmarłych, a dostęp do nich mają jedynie najodważniejsze osoby, niebojące się spotkania ze śmiercią i bogiem Hadesem.

"Brama piekieł" w Grecji

IFL Science zwraca uwagę na "bramy piekieł" znajdujące się na końcu półwyspu Mani w Grecji, który jest tzw. środkowym palcem Peloponezu. Dawniej znajdowało się tutaj miasto Taenarum, a niedaleko niego jaskinia, będąca zgodnie z greckimi legendami wejściem do podziemnego świata. Nad jaskinią niegdyś górowała świątynia Posejdona. Serwis zwraca uwagę, że jaskinia przejawia się w opowieściach o Orfeuszu i o Heraklesie.

Pierwszy z nich właśnie "bramami piekieł" na półwyspie Mani miał dostać się do Hadesu, aby uratować swoją ukochaną Eurydykę. Orfeusz ubłagał Hadesa i jego żonę Persefonę, aby uwolnili Eurydykę z podziemnego świata zmarłych. Warunkiem było to, że opuszczając Hades, Orfeusz będzie podążał pierwszy, nie oglądając się za siebie. Grecki śpiewak i poeta pomimo ostrzeżeń odwrócił się, aby spojrzeć na twarz żony, co sprawiło, że zniknęła na zawsze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Czy warto kupić monitor mobilny ViewSonic VG1655?

Herakles, syn Zeusa udał się do Hadesu podczas wykonywania ostatniej z 12 prac, które były karą za zamordowanie własnej rodziny, nałożoną przez wyrocznię delficką. Jego zadaniem było porwanie trójgłowego psa strzegącego podziemi - Cerbera. Hades zgodził się, żeby Herakles zabrał go, jeśli uda mu się ujarzmić zwierzę bez użycia broni, samymi tylko rękami. Herakles obezwładnił zwierzę i sprowadził do świata żywych, co ostatecznie sprawiło, że stał się wolny.

IFL Science przytacza cytat pisarza i geografa Pauzaniasza, który w II wieku n.e. pisał: "w zakolu wybrzeża dochodzi się najpierw do cypla wysuniętego w morze, Taenarum, ze świątynią Posejdona położoną w gaju, a po drugie, w pobliżu, do jaskini, przez którą według autorów mitów, Cerberus został wyprowadzony z Hadesu przez Heraklesa". Obecnie miejsce znane z greckich mitów jest dostępne dla turystów, a na terenie dawnej świątyni odbywają się chrześcijańskie obrzędy. Odważni mogą odwiedzić również "bramę piekieł".

Autor: KMO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić