To kolejne odkrycie kapsuły czasu w ciągu kilku dni. Niedawno Starostwo Powiatowe w Oławie informowało o znalezisku z drugiej połowy XIX w., a teraz o kolejnym mówi przedstawiciel Muzeum Powiatowego w Nysie.
To właśnie w województwie opolskim przypadkowo odkryto szczątki pomnika dla kombatantów i poległych w trakcie "wojny wyzwoleńczej" w latach 1813 -1815 oraz zakopaną głębiej kapsułę czasu. Dyrektor muzeum traktuje to znalezisko jak skarb.
Z uwagi na zawartość znalezionej w Nysie kapsuły czasu, odkrycie można nazwać "odnalezieniem skarbu" - powiedział Edward Hałajko.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kapsuła czasu w Polsce
Wspomniana kapsuła została wykonana z miedzianej blachy uformowanej w kształt urny.
Muzeum Powiatowe w Nysie podaje, że w jej wnętrzu znaleziono zawilgocony papier i skorodowane przedmioty, które z początku były trudne do zidentyfikowania. Wkrótce jednak udało rozpoznać się część z nich – na tej podstawie stwierdzono, że pruska kapsuła pochodzi z 1816 r.
Wśród rozpoznanych przedmiotów ukrytych w urnie, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie Edward Hałajko zwraca przede wszystkim uwagę na broszurę zatytułowaną "Programm zu der Feierlichkeit, welche am 18ten dieses Monats Statt finden soll" (pol. program obchodów, które odbędą się 18 dnia w tym miesiącu).
Jest też druga z opisem "Lieder, welche am 18ten October 1816 bei der Legung des Grundsteins" (pol. pieśni, które śpiewano 18 października 1816 r. podczas wmurowania kamienia węgielnego).
Oprócz tego, ponad 200 lat temu zostały w niej ukryte cztery srebrne pruskie monety, medal za udział w wojnie, damski pierścionek z oczkiem (wykonany prawdopodobnie ze złota), a także rysunek techniczny pomnika, którego fragmenty również zostały odnalezione.
Znaleziono coś jeszcze
Kapsuła czasu nie była jedynym odkryciem podczas odbudowy DK46. Pracownicy podczas wykopalisk odkryli również fundamenty pomnika z inskrypcjami. W miejscu, gdzie został on znaleziony "wcześniej znajdowała się prawdopodobnie barokowa kaplica" – twierdzi Edward Hałajko.
Co ciekawe, budowa znalezionego pomnika rozpoczęła się w 1816 r. i wówczas był on "nowoczesną instalacją wykonaną na marmurowym postumencie". Postument został jednak zniszczony najprawdopodobniej w marcu 1945 r. w trakcie walki o Nysę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.