Chat GPT to narzędzie stworzone przez firmę Open AI, oparte o sztuczną inteligencję. Chatbot wykorzystuje specjalne mechanizmy i zgaduje, co autor ma na myśli, zadając konkretne pytanie. Narzędzie jest w stanie konstruować skomplikowane, złożone treści, przez co często trudno stwierdzić, czy napisał je chatbot, czy człowiek. Naśladuje użytkowników i przygotowuje treści o różnej tematyce.
Mocno wybija się na tle innych narzędzi opartych o AI. Niektórzy twierdzą, że wyróżnia się rzetelnością i dlatego wiele osób chętnie z niego korzysta. Nie należy jednak sztucznej inteligencji wierzyć na 100 procent.
Niektórzy Chatu GPT używają do pracy np. copywriterzy, którzy chcą usprawnić swoje pisanie. Przydatny jest także w przypadku osób zajmujących się social mediami. Pomaga w wyborze treści i jest dobrym źródłem, z którego można czerpać inspiracje.
Negatywne aspekty Chatu GPT
Chatbot oferuje m.in. napisanie artykułu blogowego, piosenki czy opowiadania. Możliwości są ogromne i użytkownicy chętnie je eksplorują. Zdarza się jednak, że Chat GPT wykorzystywany jest do niewłaściwych celów.
Często używany jest przez uczniów w szkołach. W jakim celu? Głównie do prac domowych. Problem w tym, że za bardzo polegają oni na narzędziu, któremu też zdarza się czasem mylić. Nauczyciele zatem radzą, by uczniowie nie traktowali chatbota jak najlepszego przyjaciela.
W niektórych placówkach korzystanie z chatbota jest czymś normalnym i stanowi dużą pomoc w nauce. Chat sporządza np. notatki, z których uczniowie mogą później uczyć się do sprawdzianów. Dzięki temu zaoszczędzają czas.
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Walton Family Foundation ponad połowa ankietowanych nauczycieli ze Stanów Zjednoczonych korzysta z Chatu GPT, przy czym 40 proc. z nich robi to minimum raz w tygodniu.
W Polsce takie badanie nie zostały jeszcze przeprowadzone, niemniej jednak zainteresowanie używania sztucznej inteligencji stale rośnie. Niedawno odbyło się zresztą spotkanie z resortem edukacji, w którym także uczestniczyli polscy nauczyciele. Dotyczyło tego, jak przygotować ich do korzystania z chatbota.
Chat GPT ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedni twierdzą, że narzędzie pozbawia uczniów zdolności kreatywnego myślenia. Inni z kolei uważają, że to doskonała pomoc i że warto podążać za duchem nowoczesności. Ponadto są zdania, że Chat GPT pomaga uczniom zadawać pytania i wydawać polecenia.
Oparte o sztuczną inteligencję narzędzie samo wprawdzie przyznaje, że zawsze jest wiarygodnym źródłem informacji. Po zadaniu pytania "czy zdarza ci się mylić?", otrzymujemy odpowiedź:
Tak, jako maszyna nie jestem idealna i zdarza mi się popełniać błędy. Mimo że zostałam przeszkolona na dużych zbiorach danych, moja wiedza jest ograniczona do tego, co nauczył mnie mój algorytm uczenia maszynowego. Zdarza mi się mylić, gdy staję przed trudnymi lub nieoczekiwanymi problemami, które nie zostały uwzględnione w moim treningu. W takich sytuacjach staram się jednak poprawić swoje odpowiedzi poprzez dalsze uczenie i poprawianie błędów - odpowiada chatbot.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.