Rogi samców jeleni odrastają co roku jako żywa tkanka, z naczyniami krwionośnymi i nerwami owiniętymi wokół szybko rosnącej struktury kostnej. Według serwisu IFL Science, tempo ich wzrostu to ok. 2,75 cm dziennie. Odrastające poroże zwraca uwagę badaczy na zdolność regeneracyjne, jakie posiadają niektóre ssaki i rodzi pytanie odnośnie możliwości ich wykorzystania w przypadku ludzkich kości.
Czytaj też: Wiosna? Zapomnijcie. Fatalne wieści z IMGW
Chińskie badanie na myszach
Naukowcy z Northwestern Polytechnical University w Xi'an w Chinach postanowili przyjrzeć się porożu jelenia z gatunku sika. W trakcie badań udało im się wyizolować wiele pojedynczych komórek i genów, które mają kluczowe znaczenie dla wzrostu poroża. Wykazali m.in., że znajdujące się w blastemie komórki progenitorowe (komórki macierzyste, które wspierają proces regeneracji narządów) są możliwym źródłem komórek regeneracyjnych dla kręgowców wyższych.
Eksperci obserwowali poroże jeleni sika w różnych fazach jego wzrostu. W trakcie badań pobrali komórki macierzyste o największym potencjale regeneracji, a następnie wyhodowali je na szalce Petriego (specjalnym naczyniu laboratoryjnym). Kolejnym krokiem było wszczepienie tych komórek w głowy myszy. Po 45 dniach u zwierząt rozwinęło się niewielkie poroże, które z czasem zwiększało swoje rozmiary. Obserwacja zmian zachodzących u myszy pozwoliła na jeszcze lepsze poznanie tego procesu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chińczycy eksperymentują - obawy natury etycznej
Jak zaznaczają chińscy naukowcy, ich obserwacje "zapewniły nowe zrozumienie badań zdolności regeneracji ssaków i wyznaczają nowy kierunek badań w zakresie naprawy kości ssaków i medycyny regeneracji kości człowieka". Serwis IFL Sicence przypomina, że takie leczenie (o ile byłoby możliwe), budzi jednak obawy natury etycznej związane z międzygatunkową implantacją komórek. Wątpliwości mogą budzić w tym przypadku także ogólne zasady bezpieczeństwa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.