Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Katarzyna Rutkowska | 

Coś zabija na Wyspie Fok. Tajemnicza choroba dziesiątkuje zwierzęta

21

Położona na Morzu Ochockim Wyspa Tyuhelin jest skrawkiem globu, który nie należy do człowieka. Znana bardziej jako Wyspa Fok, stanowi atrakcyjny teren lęgowy gatunku Calorhinus ursinus (fok północnych). Okazuje się, że ich raj na ziemi zmienił się w miejsce masowej śmierci.

Coś zabija na Wyspie Fok. Tajemnicza choroba dziesiątkuje zwierzęta
Tajemnicza choroba dziesiątkuje zwierzęta na Wyspie Fok (Klub Boomerang)

Wyspa Tyuhelin to prawdziwe focze królestwo. Położone kilkanaście kilometrów od wyspy Sachalin jest bardzo dogodnym miejscem lęgowym, którego unika człowiek.

Regularne wycieczki urządzają tam tylko naukowcy i ekolodzy, organizując dla fok rodzaj akcji ratowniczych. W tym roku wybrzeże wyspy przywitało ich jednak setkami martwych ciał.

Problemy na Wyspie Fok

Wyspa Fok to rodzaj porodówki i szkoły w jednym. To tam młode foki przychodzą na świat, ale także się go uczą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Centrum Przesiadkowe czy imprezowe? Mieszkańcy Bierunia mają dosyć

Na tym etapie lubią się więc bawić, a na Wyspie Fok nie brakuje fragmentów plastikowych sieci. W ten sposób zaczyna się też ich tragedia.

Śmieci nie rosną wraz z foką, a zaplątane zwierzę po kilku tygodniach lub miesiącach jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Dlatego co roku, pod koniec sezonu rozrodczego, grupy ekologów odwiedzają wyspę Tyuhelin.

W tym czasie stres, jaki przysparza fokom towarzystwo człowieka ma najmniejszy wpływ na ich cykl życiowy i można pomagać osobnikom uwięzionym w plastikowych odpadach.

Młoda foka na Wyspie Tyuleny
Młoda foka na Wyspie Tyuleny (Boomerang Club)

Masowa śmierć na Wyspie Fok

Tegoroczna wyprawa także była owocna, ale objawiła, że na Wyspie Fok dzieje się coś przerażającego. Uczestnicy ekspedycji odkryli na wybrzeżu setki martwych zwierząt. Wśród zwłok ptaków naliczono aż 300 ciał fok północnych i lwów morskich.

Trwa ładowanie wpisu:telegram

Truchła rozrzucone były na wszystkich plażach, ale na tej maleńkiej wysepce przypomina to masowy pomór. Ekologów najbardziej niepokoją jednak niejasne przyczyny śmierci zwierząt.

Co zabija na Wyspie Fok?

Prawdopodobnymi powodami masowej śmierci fok mogą być toksyny, trucizny lub infekcja wirusowa. Każdy z nich należy inaczej neutralizować, a czas nagli.

Obecnie trwają badania próbek biologicznych i wyników można spodziewać się najwcześniej za miesiąc. Do tego momentu nie tylko nie można fokom pomóc. Kończący się okres lęgowy spowoduje, że zwierzęta zaczną intensywne podróże.

Tymczasem lokalne władze wydają się stawiać na zarazę pod nazwą wirusa ptasiej grypy. Tuż po odkryciu martwych zwierząt w kilku rejonach przybrzeżnych pobliskiej wyspy Sachalin ustanowiono strefy kwarantanny dla tego zachorowania.

Jest to prawdopodobne, ponieważ masowy pomór fok odpowiada hipotezie dotyczącej szczególnie zjadliwego jej szczepu ptasiej grypy: H5N1.

Wytrzebił on już populację dzikiego ptactwa u wybrzeży USA oraz Peru i istnieje ryzyko, że atakuje też ssaki. W Ameryce Południowej tylko w tym roku odnotowano aż 300 przypadków zgonów lwów morskich, a wiele martwych osobników test na obecność H5N1 zaliczyło pozytywnie.

Nie ma jednak informacji czy martwe foki są badane na jego obecność, a Morze Ochockie nie jest troskliwie traktowanym akwenem. Rosjanie intensywnie je eksploatują, a źródłem toksyn może być tam transport morski, przemysł wydobywczy i wiele innych.

Nie należy też spodziewać się wylewności po instytucjach za nie odpowiedzialnych. Przyczyny pomoru fok wymagają więc badań i do ustalić je jak najszybciej.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić