W ramach doktoratu wdrożeniowego dr inż. Bartosz Błoński opracował czekoladę gorzką oraz deserową, które będą uzupełnieniem diety dla osób zmagających się z osteoporozą. Choroba uznawana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę XXI wieku dotyka wielu osób.
Według danych zaprezentowanych przez serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia cierpi na nią 22,1 proc. kobiet oraz 6,1 proc. mężczyzn powyżej 50. roku życia. Jej skutki mogą być poważne, ponieważ osteoporoza prowadzi do zmniejszenia gęstości kości i zmian w ich strukturze, przez co stają się delikatniejsze i bardziej podatne na złamania. Dlatego też lekarze zalecają właśnie stosowanie odpowiedniej diety oraz regularną aktywność fizyczną.
Zrealizowanie tak zamierzonego celu pracy wymagało rozwiązania wielu problemów naukowych i technologicznych: określenie dawek substancji aktywnych farmakologicznie możliwych do wprowadzenia do medium, jakim jest czekolada, oczywiście bez wpływu na jej właściwości sensoryczne. Jednorodne rozmieszczenie składników aktywnych w całej objętości podłoża, opracowanie opakowania produktu, które skutecznie chroniłyby składniki aktywne farmakologicznie przed degradacją - zaznaczył w informacji prasowej dr Błoński.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowiec zaznacza też, że na pomysł stworzenia czekolady wpadł, obserwując, ile leków i suplementów zażywają jego dziadkowie. Postanowił połączyć pożyteczne z przyjemnym i opracować produkt, który jest odpowiedzią na promowanie metod prewencji osteoporozy oraz żywności funkcjonalnej.
Z dostępnych informacji wynika, że czekolada dla chorujących na osteoporozę nie różni się w smaku od tej tradycyjnej. Sacharozę zastąpiono jednak cukrem brzozowym. Dodatkowo musi ona spełniać określone przez eksperta warunki: być pochodzenia naturalnego, zostać wzbogacona o prozdrowotne składniki i przypominać żywność tradycyjną. Czekolada nie weszła jeszcze w fazę produkcji masowej, ale w przyszłości może zyskać wielu zwolenników.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.