Poszukiwania Arki Noego, czyli biblijnej łodzi, która miała pozwolić na przetrwanie potopu rodzinie Noego oraz zwierzętom, stały się nie tylko popkulturowym fenomenem. Dla niektórych osób miałby to być ostateczny dowód na istnienie Boga i potwierdzenie prawdziwości historii zapisanych w Starym Testamencie.
Celem badaczy jest znajdująca się w Turcji góra Ararat, której szczyt znajduje się na wysokości aż 5137 m n.p.m. To właśnie na niej według Księgi Rodzaju miała spocząć po potopie arka, a pierwsze dowody mające to potwierdzać zaczęły pojawiać się już w latach 60. XX wieku.
Czytaj także: Arka Noego odnaleziona? Mogła być bliżej nas niż sądzono
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rzeczywiście wspomniany obiekt, który obecnie jest już o wiele lepiej udokumentowany na fotografiach i filmach, może przypominać gigantyczną łódź, lecz ewentualne potwierdzenie, nadal jest kwestia odpowiednich badań. Jedna z grup, która prowadzi je od 2021 r., postanowiła sprawdzić wiek tego tajemniczego tworu. Wyniki okazują się być zaskakujące.
Eksperci z wielu tureckich uczelni analizowali próbki gleby i skał w pobliżu domniemanej arki od grudnia 2022 r. Okazało się, że wiek pobranych materiałów datuje się na przedział 5500-3000 lat p.n.e. co oznacza, że w tym czasie ludzie zamieszkiwali te tereny.
Czytaj również: Algorytm wykrył asteroidę. Przeleci niebezpiecznie blisko Ziemi
Według pierwszych znalezisk uzyskanych przez badania, ludzka aktywność w rejonie miała miejsce od okresu chalkolitu [epoka miedzi; przyp. red.], czyli od 5500 do 3000 lat p.n.e. Wiadomo, że potop proroka Noego rozpoczął się 5000 lat temu. Nie jest możliwe powiedzenie, że statek przybył tu w tej dacie. Aby to odkryć, musimy jeszcze długo pracować - powiedział w rozmowie z Daily Mail profesor Faruk Kaya, prorektor Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi.
Czy to oznacza, że jesteśmy bliżej ostatecznego znalezienia Arki Noego? Niekoniecznie. Nawet osoby wyznające teorię kreacjonistyczną, podążającą za datowaniem z Biblii mają uwagi co do umiejscowienia łodzi na zboczach Araratu. Ich zdaniem w momencie potopu góra ta nie mogła jeszcze istnieć. Temat jest jednak na tyle głośny i dla wielu osób istotny, że badania prawdopodobnie szybko się nie zakończą.
Czytaj także: Sklonował owcę Dolly. W wieku 79 lat zmarł Ian Wilmut
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.