Naukowcy opisali na łamach czasopisma naukowego "The Astrophysical Journal Letters" obcy świat o nazwie VHS 1256, który, jak zaznacza serwis Science Alert, jest "jednym z najdziwniejszych, jakie dotąd znaleziono".
Dokładne obserwacje były możliwe za sprawą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (ang. James Webb Space Telescope, JWST). Urządzenie pozwoliło dostrzec chmury krążące w atmosferze VHS 1256, a także wiele jej składników m.in.: metan, tlenek węgla, wodę i dwutlenek węgla. Dzięki teleskopowi eksperci zauważyli też dynamiczne systemy chmurowe i pogodowe planety. W trackie trwającej 22 godziny doby chmury nieustannie wznoszą się, opadają i mieszają ze sobą.
VHS 1256 b - tajemniczy odległy świat
Zdaniem ekspertów VHS 1256 b liczy zaledwie 150 mln lat, a jej atmosfera wciąż jest bardzo gorąca, co ma związek z niedawnym zakończeniem procesu formowania się obiektu. W nadchodzących miliardach lat będzie ewoluować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Planeta orbituje wokół dwóch gwiazd, a ich okrążenie zajmuje jej aż 10 tys. lat. Na jej powierzchni panuje temperatura sięgająca 830 stopni Celsjusza. To w połączeniu ze słabą grawitacją sprzyja powstawaniu intensywnych piaskowych burz. Dodatkowo w atmosferze VHS 1256 b obecne są stale zmieniające się chmury, najprawdopodobniej składające się z enstatytu, forsterytu lub kwarcu.
Pomimo badań z użyciem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, VHS 1256 wciąż pozostaje sporą zagadką. Astronomowie zauważyli, że jej masa - 20 razy większa od masy Jowisza - nie pasuje zarówno do charakterystyki tzw. brązowych karłów (które nie zasłużyły na miano ani planety, ani gwiazdy), jak i planet-olbrzymów oraz głównych wzorców ich powstawania. Science Alert zwraca uwagę, że VHS 1256 najprawdopodobniej powstał w wyniku zapadnięcia się chmury.
VHS 1256 b znajduje się około cztery razy dalej od swoich gwiazd niż Pluton od Słońca, co czyni go doskonałym celem dla Webba. Oznacza to, że światło planety nie miesza się ze światłem jej gwiazd — podkreślił astronom Brittany Miles z University of Arizona.
Lepsze poznanie VHS 1256 b wymaga dalszych badań. Eksperci są jednak zdania, że dotychczasowe obserwacje można powtórzyć w przypadku innych brązowych karłów lub tajemniczych światów. Pozwoli to na gromadzenie większej ilości cennych informacji o ich specyfice i usprawni poszukiwanie obcych światów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.