Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Karolina Modzelewska | 

HIMARS "wstrzymał" ruch w Ukrainie. Ludzie szybko sięgali po telefony

Widok HIMARS-ów w Ukrainie nie jest niczym nowym. Amerykańskie systemy rakietowe od dłuższego czasu skutecznie atakują rosyjskie pozycje, kierując w ich stronę "deszcz rakiet", nazywany też "deszczem śmierci". Zobaczenie ich w akcji, szczególnie z bliska wciąż może wywołać spore emocje. Do sieci właśnie trafiło nagranie z takiego wydarzenia. Ukraińscy żołnierze wykorzystali jedną z dróg do uruchomienia systemu HIMARS.

HIMARS "wstrzymał" ruch w Ukrainie. Ludzie szybko sięgali po telefony
HIMARS "wstrzymał" ruch w Ukrainie. (OSINTtechnical, Twitter)

Na Twitterze eksperci prowadzący kanał OSINTtechnical opublikowali nagranie pokazujące użycie systemu HIMARS w Ukrainie. To, co wyróżnia je na tle podobnych materiałów to fakt, że wyrzutnia nie jest zakamuflowana na jednej z ukraińskich pozycji, a została uruchomiona na jednej z lokalnych dróg (nie wiadomo, gdzie konkretnie miało to miejsce).

Pozostali uczestnicy ruchu drogowego zatrzymali się, aby zobaczyć, jak Ukraińcy wystrzeliwują "deszcz rakiet" w kierunku Rosjan.

Nagranie doskonale pokazuje jedną z istotnych cech HIMARS-ów. Jest to system artylerii rakietowej wysokiej mobilności, montowany na podwoziu kołowym ok. 5 tonowej ciężarówki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: F-22 Raptor supernowoczesne myśliwce USA w Polsce

Takie rozwiązanie sprawia, że z łatwością można go skierować w dowolne miejsce, gdzie aktualnie potrzeba wsparcia artylerii. System szybko atakuje i równie szybko wycofuje się z zajmowanej pozycji. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko jego zlokalizowania i zniszczenia przez wrogie jednostki.

To istotne w przypadku ataków przeprowadzanych przez Ukraińców, które według doniesień "The Washington Post", powołującego się na ukraińskich żołnierzy obsługujących HIMARS-y, wspierane są współrzędnymi dostarczanymi przez Stany Zjednoczone oraz ich sojuszników.

Dane pomagają przeprowadzać precyzyjne ataki, a tym samym pozwalają na efektywne wykorzystanie standardowych rakiet MLRS kalibru 227 mm, nowoczesnej amunicji kierowanej GMLRS, czy pocisków rakietowych z subamunicją kasetową, dostarczanych przez Zachód, przy jednoczesnym ograniczeniu zniszczeń np. obiektów znajdujących się w pobliżu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) będący lżejszą wersją amerykańskiego systemu rakietowego M270 MLRS, może poruszać się z maksymalną prędkością 95 km/h, a jego zasięg szacuje się na około 480 km. Do obsługi systemu potrzebna jest trzyosobowa załoga, zazwyczaj tworzona przez kierowcę, działonowego i szefa sekcji. Salwa wystrzeliwana przez HIMARS trwa ok. 25-30 sekund, a przeładowanie wyrzutni dla 6 rakiet zajmuje ok. 4-5 minut.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Hiszpanie piszą o Lewandowskiej. Otwiera nowy biznes
Wytyczne księdza ws. kolędy. Mieszkańcy: "To już tradycja"
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić