Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Karol Kołtowski | 

"Holenderskie Stonehenge". To pierwsze takie odkrycie

3

Holenderscy archeologowie dokonali niezwykłego odkrycia. Nazwali je "holenderskim Stonehenge". Mowa o kurhanie, który służył nie tylko do pochówku, ale mógł być wykorzystywany jako kalendarz słoneczny.

"Holenderskie Stonehenge". To pierwsze takie odkrycie
"Holenderskie Stonehenge" (Gemeente Tiel)

Archeologowie z Holandii dokonali nietypowego odkrycia. Tamtejsze media określili je mianem "holenderskiego Stonehenge". Chodzi o niezwykły kurhan, który liczy sobie ok. 4 tys. lat. Co ciekawe, nie jest to tylko miejsce pochówku zmarłych. Cały obiekt był najprawdopodobniej wykorzystywane jako kalendarz słoneczny.

Jak czytamy w serwisie Science Alert, w odkrytym kurhanie znajdowały się szczątki ok. 60 mężczyzn, kobiet i dzieci. Jego wyjątkowość polega jednak na istnieniu swego rodzaju "przejść", przez które światło świeciło bezpośrednio w dwóch dniach w ciągu roku - w trakcie przesilenia letniego i przesilenia zimowego. Zdaniem holenderskich mediów to pierwsze takie odkrycie na terenie kraju.

Znaleziska dokonano w okolicy miejsca Tiel, ok. 50 kilometrów od Utrechtu. Prace wokół tak zwanego "sanktuarium pod gołym niebem" rozpoczęły się w 2017 r. Naukowcom udało się zlokalizować trzy kurhany, badając m.in. właściwości gliny. Największy z nich ma ok. 20 metrów średnicy, a wspomniane korytarze, czy też "przejścia" wykonano tak, by służyły jako kalendarz słoneczny. Zdaniem archeologów wykorzystywano go m.in. do określania dni świąt i zbiorów.

Oprócz tego znaleziono dwa inne mniejsze kopce. Z badań naukowców wynika, że kurhany były wykorzystywane jako miejsca pochówki przez ok. 800 lat.

Niezwykłe odkrycie w Holandii

Podczas badań kopców dokonano jeszcze jednego odkrycia. W grobie znaleziono pojedynczy szklany paciorek, który okazał się pochodzić z Mezopotamii, a dokładniej z terenu dzisiejszego Iraku. Oznacza to, że koralik przebył drogę ok. 5 tys. kilometrów i zrobił to 4 tys. lat temu.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Stijn Arnoldussen, profesor Uniwersytetu w Groningen uważa, że szkło nie zostało wykonane na terenie współczesnej Holandii, więc przedmiot ten musiał być dla ówczesnych ludzi spektakularny - był to nieznany materiał. Możliwe, że koralik jest o wiele starszy od samego grobu - możliwe, że dotarł w okolice Tiel po latach od jego wykonania.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić