Mapa została opracowana przez serwis ciemnastronawiosny.pl (jest ona dostępna tutaj). Jego twórcy sami przedstawiają siebie jako "aktywnych psiarzy, którzy mają dość wątpliwych przygód z kleszczami i chorobami przez nie przenoszonymi". Jednocześnie podkreślają, że nie są "naukowcami ani pracownikami producentów środków biobójczych", a ich "serwis jest całkowicie non-profit".
Interaktywna mapa kleszczy - narzędzie, które warto znać
Dzięki interaktywnej mapie, która jest aktualizowana w czasie rzeczywistym, możemy dowiedzieć się wielu przydatnych informacji. Pokazuje ona miejsca, w których jej użytkownicy znaleźli kleszcze - na sobie/innych osobach lub swoich zwierzętach. Każdy zainteresowany może również samodzielnie dodać takie miejsce oraz liczbę znalezionych kleszczy. Dostępna jest również opcja wskazania miejsca niebezpiecznego, czyli terenów szczególnie lubianych przez kleszcze.
Miejsca niebezpieczne pokazane są dokładnie tam, gdzie wskazała je osoba dodająca, natomiast punkty kleszczy wyświetlane są w postaci zanonimizowanej, tzn. rzeczywiste miejsce znalezienia kleszcza znajduje się w promieniu ok. 100 metrów - wyjaśniają twórcy interaktywnej mapy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na stronie znajduje się również radar, pokazujący aktualne ryzyko występowania kleszczy (przewidywane w danym miesiącu). Obecnie jest ono oceniane jako bardzo duże. Warto o tym pamiętać, szczególnie kiedy udajemy się w miejsce "lubiane" przez te stworzenia.
Są to m.in. lasy, parki, łąki, przydomowe ogródki i wszystkie inne lokalizacje, gdzie można znaleźć wysokie trawy. Kleszcze mogą przenosić poważne choroby, będące zagrożeniem dla ludzi oraz zwierząt. W przypadku ludzi poważniejszymi są borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.