W ostatnich latach ludzie bardzo mocno obawiają się o bezpieczeństwo swoich komputerów. Jest to związane z rosnącą liczbą ataków cyfrowych, które dotyczą nie tylko dużych korporacji, czy mniejszych przedsiębiorstw, ale również przeciętnych użytkowników. Cyberbezpieczeństwo stało się zatem nie tyle modnym ostatnio tematem, co obowiązkowym. Mimo tego, że są sposoby umożliwiające odzyskanie skradzionych danych, lepiej jest zapobiegać atakom hakerskim.
Czytaj więcej: Ulga na dziecko - czym jest i komu przysługuje?
Każdy posiadacz komputera powinien być świadomy zagrożeń związanych z takim atakiem, ponieważ jego konsekwencje mogą być bardzo bolesne.
Jak zabezpieczyć się przed atakami hakerów?
Zacznijmy od tego, czym właściwie jest atak hakerski, który jest najczęściej występującym rodzajem cyberprzestępczości. Atak hakerski jest działaniem, którego celem jest uzyskanie nielegalnego dostępu do komputera bądź sieci. Konsekwencją przeprowadzenia ataku jest kradzież poufnych informacji oraz danych, zainfekowanie systemu komputerowego złośliwym oprogramowaniem, czy wywołanie awarii sieci. Z atakiem wiążą się także olbrzymie straty finansowe, ponieważ hakerzy kradną hasła do kont bankowych. Osoby prywatne są narażone także na kradzież tożsamości.
Dodatkowo, spamerzy wykorzystują komputery do wysyłania spamu bez zgody właściciela.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zabezpiecz swój komputer
W dzisiejszych czasach niemal we wszystkich obszarach naszego życia korzystamy z urządzeń, które są podłączone do Internetu. Z tego względu właściwe zabezpieczenie komputera jest tak ważne. Najlepszą ochroną przed atakiem hakerskim jest dbanie o takie ważne rzeczy, jak regularne wykonywanie zalecanych aktualizacji, które rekomenduje producent danego urządzenia albo dostawca systemu operacyjnego (np. przeglądarka internetowa) oraz przyjrzenie się temu, w co klikamy - ataki z serii phishing to właśnie ataki, które polegają na tym, że hakerzy wysyłają z pozoru autentyczne wiadomości, by nakłonić użytkownika do udostępnienia danych osobowych.
Czytaj także: Delegacja - co to jest i czy pracownik może jej odmówić?
Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami?
Dodatkowo, by zabezpieczyć swój komputer przed wirusami należy zadbać o stosowanie silnych haseł, które nie są tak oczywiste do odgadnięcia. Dobrze skonstruowane hasła powinny składać się z co najmniej 8 znaków, kombinacji liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Lepiej unikać imion własnych, dzieci, bliskich i jakichkolwiek odniesień do spraw osobistych.
Haseł nie wolno udostępniać także osobom trzecim i pilnować, by nie wpadły one w ręce osób postronnych.
Czytaj również: Jak oszczędzać pieniądze?
W zapewnieniu bezpieczeństwa warto pomyśleć o zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania antywirusowego oraz Firewall.
Program do ochrony przed hakerami
Podstawową, a zarazem skuteczna ochronę komputera stanowi Firewall. Zapora Firewall jest elementem systemu, który działa jak blokada - uniemożliwia hakerom na włamanie się do naszego komputera. Hakerzy przeszukują Internet w sposób podobny do działania telemarketerów, którzy wybierają losowe numery telefonów. Hakerzy szukają potencjalnych ofiar rozsyłając do nich zaczepne pingi. Dzięki zaporze Firewall komputer nie podejmuje żadnych działań w odpowiedzi. W sytuacji, gdy nie posiadamy tego zabezpieczenia, haker może w łatwy sposób przedostać się do naszego komputera.
Jak zabezpieczyć się przed wirusami komputerowymi?
Jak wspomnieliśmy, funkcje Firewall to kluczowa kwestia. Na szczęście większość systemów operacyjnych ma wbudowaną już tę funkcję. Zdarza się jednak, że jest ona domyślnie wyłączona. By komputer był skutecznie chroniony, musi być aktywna.
Warto dodać, że ludzie wtajemniczeni w kwestie cyberbezpieczeństwa często decydują się na indywidualną konfigurację zapory Firewall, dla laika nie jest to jednak takie proste.
Czytaj też: PayPal - co to jest i jak założyć konto?
Poza tym obowiązkowo należy zainstalować oprogramowanie antywirusowe oraz oprogramowanie antyszpiegowskie.
Co zrobić, gdy dojdzie do ataku hakerskiego?
Najlepiej jest starać się unikać ataków hakerskich, ale co zrobić, gdy do niego doszło? Przede wszystkim powinniśmy działać szybko, nie panikować, lecz podejmować konkretne działania. Po pierwsze zaczynamy od odłączenia systemu od Internetu, by w zapobiec dalszym działaniom ze strony hakerów. Następnie trzeba zgłosić sprawę odpowiednim służbom - policji lub jednostkom specjalnie powołanym do zwalczania cyberprzestępczości.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.