Skarb odkryto w Maebashi - mieście położonym ok. 100 km na północny zachód od Tokio. Archeolodzy znaleźli łącznie ok. 100 tys. monet ukrytych w ponad 1 tys. paczek.
Wykopali skarb: 100 tys. monet sprzed wieków
Z informacji podanych przez gazetę "The Asahi Shimbun" wynika, że udało się już dokładnie zbadać ponad 300 z wykopanych przedmiotów.
Najstarsza z odkrytych monet pochodzi z Chin i jest datowana na 175 r. p.n.e. Wygrawerowano na niej chiński napis "Banliang", który był nazwą waluty dynastii Qin (takie monety były produkowane ok. 2200 lat temu). Najmłodsza z kolei jest moneta datowana na rok 1265.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd wzięły się te monety?
Naukowcy nie mają pewności, dlaczego monety zostały zakopane. Jedna z teorii głosi, że mogło to być związane z działaniem przypominającym bankowy depozyt. Inni badacze skłaniają się ku znaczeniu symbolicznemu, być może religijnemu. Istnieje również przypuszczenie, że powodem mogła być chęć zabezpieczenia pieniędzy przed utratą w czasie wojny.
Nieznane są jeszcze okoliczności zakopania monet. Oznacza to, że naukowcy nie wiedzą, kto i kiedy tego dokonał. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że najmłodsza moneta pochodzi z 1265 r., istnieje duże prawdopodobieństwo, że skarb został zakopany niewiele później. "Sprawcami" zaś najpewniej byli wojownicy.
Naukowcy podkreślają jednak, że na takie wnioski jest jeszcze za wcześnie. Zbadano dotąd mniej niż 5 proc. odkrytych monet, więc istnieje możliwość, że znajdą się jeszcze wśród nich jakieś młodsze.
Skąd jednak chińskie monety pojawiły się w Japonii? Trzeba wiedzieć, że Japończycy rozpoczęli produkcję własnej waluty dopiero pod koniec VII wieku, a trzy stulecia później zaprzestali tego ze względu na niedobory surowca. Czasem – niejako w zastępstwie – korzystano z chińskich monet.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.