Nasi pradziadkowie mogli na co dzień podziwiać Drogę Mleczną. Dziś, patrząc w niebo, raczej się jej nie zauważy. Widzimy też znacznie mniej gwiazd niż oni, a wszystkiemu winne jest zanieczyszczenie świetlne, powodowane przez miejskie oświetlenie.
Dlatego coraz częściej powstają strefy "ciemnego nieba". Chodzi o miejsca, które są odseparowane od zanieczyszczeń świetlnych, a dzięki temu pozwalają na zjawiskowe obserwacje astronomiczne.
Wycieczka do takiego miejsca to okazja, by zobaczyć w pełnej krasie Drogę Mleczną, tysiące gwiazd, mgławice czy zorze polarne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Droga Mleczna widoczna gołym okiem
W Polsce także istnieje doskonałe miejsce do podziwiania Drogi Mlecznej. Można tam zobaczyć ją w pełnej krasie, gołym okiem.
To Izerski Park Ciemnego Nieba, znajdujący się w Górach Izerskich. Chodzi o pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, rozciągające się między Bramą Łużycką a Przełęczą Szklarską.
Izerski Park Ciemnego Nieba powstał w 2009 r. Jego pomysłodawcom udało się utworzyć strefę wolną od zanieczyszczeń świetlnych. Te ostatnie stanowią największą przeszkodę w obserwacjach nieba, w tym właśnie Drogi Mlecznej.
Znajdujący się pośrodku lasu park to wyśmienite miejsce do obserwacji astronomicznych. Poza Drogą Mleczną pozwala dostrzec gwiazdy, mgławice i wiele innych obiektów. Ich widoczność ocenia się na 40 razy większą niż w centrach dużych miast. Łącznie park zajmuje powierzchnię 74 km kw., ale jego część znajduje się już po stronie czeskiej.
Skąd najlepiej jest podziwiać Drogę Mleczną na nocnym niebie?
Warto odwiedzić także inne strefy "ciemnego miejsca". Będąc w Niemczech, można wybrać się do Parku Przyrody Westhavelland (ok. 80 km od Berlina), gdzie znajduje się rezerwat ciemnego nieba.
Największy taki teren w Europie znajduje się natomiast na południu Francji – zainteresowani mogą udać się obserwatorium astronomicznego Pic du Midi.
A co uznaje się za najlepsze miejsce do podziwiania Drogi Mlecznej? Zdecydowanie jest to obserwatorium Roque de los Muchachos na jednej z Wysp Kanaryjskich (konkretnie jest to La Palma). Obiekt znajduje się na wysokości 2396 m n.p.m., z dala od zanieczyszczeń świetlnych. Widok stamtąd zapiera dech w piersiach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.