Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Katastrofalne "pętle zagłady" nadchodzą. Naukowcy alarmują

164

Już za 15 lat mogą rozpocząć się punkty krytyczne klimatu. Eksperci biją na alarm i mówią m.in. o utracie lasów deszczowych Amazonii oraz obniżeniu pokrywy lodowej Grenlandii – czytamy w serwisie Live Science, który powołuje się na czasopismo Nature.

Katastrofalne "pętle zagłady" nadchodzą. Naukowcy alarmują
Zmiany klimatyczne - zdjęcie ilustracyjne. (Adobe Stock, toa555)

Upadek ekosystemów Ziemi może nadejść znacznie wcześniej, niż do tej pory zakładali naukowcy. Badania dotyczące ocieplenia klimatu nie wykluczają, że wspomniane przez Live Science "pętle zagłady" nastąpią już w 2038 r.

Katastrofalne punkty krytyczne

Opublikowane w czasopiśmie Nature badanie odnosi się do potencjalnie katastrofalnych punktów krytycznych na świecie.

Wśród nich można wymienić przede wszystkim topnienie wiecznej zmarzliny w Arktyce, załamanie pokrywy lodowej Grenlandii i przekształcanie lasów deszczowych Amazonii w sawannę. Naukowcy uważają, że katastrofy mogą nadejść wcześniej, niż zakładano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Punktem krytycznym" w klimatologii nazywa się próg, którego przekroczenie jest nieodwracalne. Dotyczy zmian klimatycznych lokalnych systemów, a więc np. wspomnianego wcześniej pojawienia się sawanny w Amazonii.

Naukowcy stale próbują zrozumieć dramatyczne przemiany klimatyczne i to, jakie niosą ze sobą zagrożenia dla ludzkości. Dotychczas sądzono, że nadejścia "pętli zagłady" można spodziewać się w okolicach 2100 roku. Pojawiła się jednak nowa data.

"Ponad jednej piątej ekosystemów na świecie grozi upadek. Ciągłe napięcia i ekstremalne zdarzenia oddziałują na siebie, przyspieszając i tak już szybkie zmiany, które mogą być poza naszą kontrolą. Gdy osiągną punkt krytyczny, jest już za późno" – alarmuje prof. Simon Willcock z Uniwersytetu w Bangor w Wielkiej Brytanii.

Lasy deszczowe Amazonii mają osiągnąć punkt krytyczny do 2100 r. Tak przynajmniej wynika z prognoz Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ONZ). Najnowsze badania sugerują jednak, że "prognoza jest zbyt optymistyczna".

"Ekosystemy mogą zapaść się o 30-80 proc. wcześniej w zależności od charakteru dodatkowego stresu" – stwierdził John Dearing w rozmowie z Live Science. Naukowcy przewidują, że punkty krytyczne pojawią się za 23 do 62 lat wcześniej. Nie jest jednak wykluczone, że zmiany wystąpią nawet za ok. 15 lat, czyli w 2038 r.

Jakie znaczenie dla społeczeństwa mają ostatnie badania? Wynika z nich, że władze na całym świecie mają coraz mniej czasu na reakcję. "Zmiany klimatyczne mogą się łączyć i wzajemnie się wzmacniać" – zauważa Gregory Cooper z Uniwersytetu w Sheffield, którego zdaniem rosnąca presja na ekosystemy może mieć niebezpieczne konsekwencje.

Autor: NGA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tajemnicze symbole na drzewach w Skandynawii. Kryją mroczną przeszłość
Rosjanie pokazali cel ataku jądrowego w Polsce. Gen. Polko: Sieją strach
Kłopoty byłego reprezentanta Polski. Został zatrzymany przez CBA
Patent na zamrożone szyby w aucie. Zapomnij o skrobaniu
Nie żyje Jaromir Netzel. Był znanym adwokatem i prezesem PZU
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
Medytowali ze zwłokami, by zyskać supermoce. Policja odkryła 12 ciał
TVN odwoła się od kary KRRiT. "To godzi w wolność słowa"
Leśnicy przeszukują lasy. Chodzi o groźne szkodniki
Jak zrobić czarny czosnek? Przepis na niezwykły dodatek do dań
Tak odstraszysz gołębie z balkonu. Prosty i skuteczny sposób
Uderzyła w Ukrainę. Miasto zaatakowane międzykontynentalną rakietą balistyczną
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić