Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Katarzyna Rutkowska | 
aktualizacja 

Kolejna przepowiednia Gates'a? Nie będziemy jeść zwykłego mięsa

139

Bill Gates nie od dzisiaj jest gorącym orędownikiem zaprzestania hodowli zwierząt. Powodem jest kryzys klimatyczny. W najnowszym podkaście zdradził, że sposób zabranie nam z talerzy mięsa istnieje. Wymaga tylko laboratorium.

Kolejna przepowiednia Gates'a? Nie będziemy jeść zwykłego mięsa
Kolejna przepowiednia Gates'a? Nie będziemy jeść zwykłego mięsa (GETTY, Clive Brunskill)

Według Billa Gatesa przełączenie ludzi na produkty roślinne jest działaniem niezbędnym. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić ludzkiej populacji obfitość żywności bez dewastacji planety. W najnowszym podkaście zdradził, że nie chodzi mu o produkty z pól i sadów. Schabowego z naszych talerzy zmiecie roślinne mięso, przyprawione w laboratorium.

Hodowla mięsa, a zmiany klimatyczne

W globalnej skali produkcja mięsa nie jest korzystna dla planety i to z kliku powodów. Przede wszystkim oznacza emisję dwutlenku węgla na poziomie wyższym niż transport. Rocznie światowe hodowle zwierząt dostarczają do atmosfery ekwiwalent ponad 7 miliardów ton CO2.

Zwierzęta hodowlane muszą być też karmione, co skutkuje ogromnym zapotrzebowaniem na uprawy roślin wysokobiałkowych. Farmy hodowlane i niezbędne im uprawy pochłaniają coraz więcej przestrzeni i bezpowrotnie "pożerają" naturalną różnorodność biologiczną.

Sposób Billa Gatesa na mięsożerców

Współcześnie całkowita rezygnacja ze spożycia mięsa i jego hodowli jest jednak abstrakcją. Oprócz nawyków kulturowych, uprawy roślin nie wszędzie na świecie są wystarczająco efektywne. W wielu, szczególnie tych najbiedniejszych rejonach, problem ten pogłębiają także zmiany klimatyczne.

Postępują tak szybko, że wiele gatunków roślin hodowlanych nie jest w stanie się przystosować. Nękane nowymi chorobami, pożarami, suszą lub powodziami mogą nie stanowić stabilnego źródła pożywienia dla wciąż rosnącej ludności świata.

Okazuje się, że Bill Gates też to wie i na naszych talerzach wcale nie widzi sojowych kotletów. Według niego ludzkość wykarmi żywność roślinna przetworzona w laboratorium i sięgniemy po nią bez zastanowienia.

Bill Gates proponuje "niewiarygodne" mięso roślinne

Mięso roślinne, o którym jest mowa w podcaście to nie tylko produkty roślinne. Gates i jego gość, Ahmir Questlove Thompson, rozmawiają o żywności wysoko przetworzonej oraz modyfikowanej laboratoryjnie. Takiej jak "krwawiący", a jednak roślinny Impossible Burger.

Ten słynny kotlet firmy Impossible Food zawiera istotny składnik: leghemoglobinę (znaną także jako hem). Jest to białko pochodzenia roślinnego, które pod względem chemicznym przypomina hemoglobinę.

Nadaje więc produktom roślinnym czerwoną barwę, a producent przekonuje, że coś jeszcze. Według Impossible Foods to hem jest odpowiedzialny za mięsny smak i konsystencję jego produktów.

Powstaje jednak laboratoryjnie i mięso roślinne Impossible Foods jest kontrowersyjnym pomysłem także dla wegan oraz wegetarian. Smakowo produkty z hemem są lepszą imitacją produktów zwierzęcych. Ale równie dobrym źródłem białka jest tofu, które nie musi być tak wysoko przetwarzane.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić