Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Karolina Modzelewska
Karolina Modzelewska | 
aktualizacja 

Odkrycie niedaleko Jerozolimy. "Portal do zaświatów"

31

Archeolodzy natrafili na dowody nekromancji, które sugerują, że poganie z czasów rzymskich próbowali komunikować się ze zmarłymi. Miejscem przywoływania duchów nieżyjących osób miała być jaskinia Te'omim, znajdująca się niedaleko Jerozolimy. Badacze natrafili w niej m.in. na czaszki i ceramiczne lampy.

Odkrycie niedaleko Jerozolimy. "Portal do zaświatów"
W jaskini znaleziono dowody nekromancji (Unsplash)

Jaskinia Te'omim jest przedmiotem zainteresowania badaczy od 1873 r. Jak zaznacza serwis Science Alert, dopiero w latach 70. XX wieku archeolodzy odkryli szereg tajnych przejść do innych jej komór. Badania przeprowadzone w latach 2010-2016 i znalezione wówczas w nich przedmioty rzucają nowe światło na sposób wykorzystywania jaskini.

W jaskini znaleziono dowody nekromancji

Wcześniej badacze zwracali uwagę jedynie na znajdującą się tutaj wodę źródlaną, uznawaną kiedyś za leczniczą. Znalezione artefakty, ukryte w długich, wąskich szczelinach sugerują, że była też miejscem nekromancji, czyli praktyk związanych z przyzywaniem duchów zmarłych. W jaskini znaleziono m.in. monety, ceramikę, metalową broń, a także lampy i czaszki.

Eksperci nie trafili na inne szczątki. Umiejscowienie lamp wskazywało natomiast, że nie były one używane do oświetlania. Science Alert wyjaśnia, że w starożytnych pismach z tamtego okresu znajdują się zapiski, z których wynika, że dawniej ogień był uznawany za kluczowy przy komunikowaniu się ze zmarłymi, duchami lub bogami. Czaszki były kojarzone z magią, a miecze i topory uznawano za ochronę przed złymi duchami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić słuchawki Technics EAH-AZ80?
Ze względu na kontekst archeologiczny znalezisk i ich lokalizację wewnątrz jaskini przypuszczamy, że czaszki zostały umieszczone wraz z lampami oliwnymi w ramach rytuału magicznego, odprawianego w jaskini w tym okresie (od II do IV wieku n.e. - przyp. red.) - wyjaśnili archeolodzy na łamach czasopisma "Harvard Theological Review".

Eksperci w artykule zaznaczyli również, że "identyfikacja praktyk magicznych w dowodach archeologicznych nie jest prosta". Dodali jednak, że jaskinia Te'omim ma wszystkie fizyczne i związane z kultem elementy, "aby służyć jako potencjalny portal do podziemi". Zwłaszcza że zapiski z czasów starożytnego Rzymu i Grecji mówią o powszechnych praktykach nekromancji, w których wykorzystywano właśnie czaszki.

Na świecie istnieje znacznie więcej miejsc nazywanych "portalami do podziemi" lub "bramami piekieł". Według dawnych wierzeń łączyły świat żywych i umarłych lub służyły przywoływaniu dusz tych drugich. Przykładem jest, chociażby znajdująca się na końcu półwyspu Mani w Grecji "brama piekieł". Ta jaskinia przejawia się w opowieściach o Orfeuszu i o Heraklesie. Wierzono, że była wejściem do Hadesu.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Sojusz PiS z Konfederacją? Zaskakujące wyniki badań
Max Verstappen mistrzem świata Formuły 1. Dokonał tego po raz czwarty
Tak będzie wyglądać McDonald's w 2050 roku? Koreanka pokazała nagranie
Lepiej tego nie rób. Mandat i punkty karne murowane
Niecodzienne sceny w brazylijskim zoo. Wskoczył do stawu z hipopotamami
Europejski kraj ostrzega przed komarami. Przenoszą choroby tropikalne
Julia Szeremeta wraca na ring. Zawalczy o mistrzostwo
Trump wybrał kolejną współpracowniczkę. Ma zostać sekretarzem rolnictwa
Mija 130 lat od przełomowego wynalazku Kazimierza Prószyńskiego
Śmierć policjanta podczas interwencji. Sprawę bada specjalny zespół
Nowe logo na kaskach norweskich skoczków. Amnesty International grzmi
Wyniki Lotto 23.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić