Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Katarzyna Rutkowska | 

Kontynent rozrywa się na naszych oczach. Dzieli go siła z wnętrza Ziemi

271

Afryka dąży do rozpadu już od milionów lat. Geolodzy zdobyli kolejne potwierdzenie, że następuje tam rozsuwanie się płyt tektonicznych. Kontynent dzieli dziwna siła ze środka Ziemi.

Kontynent rozrywa się na naszych oczach. Dzieli go siła z wnętrza Ziemi
Afryka rozpada się na naszych oczach. (University of Rochester)

Według geologów przyszłość Afryki jest przesądzona. Płyty tektoniczne w obrębie kontynentu oddalają się od siebie i kiedyś uczynią Półwysep Somalijski wyspą.

Półwysep Somalijski wędruje na wschód

Mapa fizyczna Afryki wydaje się to potwierdzać, ale i budzić wątpliwości. Rozpościerające się na miliony kilometrów Rowy Afrykańskie przypominają potężną wyrwę.

Trudno jednak uwierzyć, że jest to rejon aktywny tektonicznie. Nie ma tam potężnych trzęsień ziemi, strumieni wulkanicznej lawy i wydaje się, że nic nie zmusza Wyżyny Afrykańskiej do rozpadu, ani nie przeciąga Półwyspu Somalijskiego na wschód.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spopularyzowani odc. 2 - Space Forest

Tymczasem właśnie tak się dzieje, a w geologicznej skali proces ten jest gwałtowny. Nie zauważamy go, ponieważ spektakl odbywa się głęboko we wnętrzu Ziemi, a efekt w postaci akwenu morskiego pojawi się dopiero za kilka milionów lat.

Widok satelitarny na strefę ryftu afrykańskiego.
Widok satelitarny na rejon zachodniej szczeliny wschodnioafrykańśkiej. (NASA)

Strefa ryftu afrykańskiego

Szczelina wschodnioafrykańska (strefa ryftu) to obecnie dwa rozległe pęknięcia w skorupie ziemskiej. Wschodnie przechodzi przez Etiopię i Kenię, a zachodnie tworzy łuk od Ugandy do Malawi.

Strefa ryftów afrykańskich
Strefa ryftów afrykańskich (University of Rochester)

Na mapie narysować jednak można wiele kresek. Przede wszystkim obszar, gdzie dochodzi do rozsuwania się płyt tektonicznych, powinien być aktywny sejsmicznie. Tymczasem nie jest to tak ewidentne. Strefa aktywności wulkanicznej istnieje w tym rejonie, ale jest u wschodniego wybrzeża Afryki, pod wodą.

Pęknięcia i trzęsienia ziemi występują współcześnie, ale prostopadle względem szczeliny wschodnioafrykańskiej. Zupełnie jakby główna linia ryftu zamarła lub się przesunęła. Okazuje się, że Ziemia zachowuje się w Afryce niczym pękający balon, a nie cięte nożem ciasto. To dlatego topografia i sejsmika strefy ryftu mogą przeczyć aktywnemu rozsuwaniu się płyt tektonicznych.

Deformacje terenu w Afryce

Wykonywane w tym roku modelowanie komputerowe danych satelitarnych potwierdza, że ryfting (szczelinowanie) w Afryce wciąż trwa. Wywołują go procesy zachodzące w astenosferze (na granicy płynnego rdzenia i płaszcza ziemi).

Powodują one deformacje terenu, ale na dwa sposoby. Przede wszystkim wywołują ogromne naprężenia, przenoszone aż do litosfery. Tam są kumulowane, a kiedy siła osiąga wartość krytyczną, dochodzi do trzęsień ziemi oraz pęknięć. Afryka jest wtedy "rozszarpywana" ze wschodu na zachód.

Reakcja litosfery nie oznacza, że ruchy tektoniczne słabną lub wygasły. Dużo głębiej cały czas trwa migracja potężnych mas materiału ziemskiego płaszcza. Przesuwa się on na północny-wschód, co także wywołuje deformacje terenu. Następują one jednak dużo mniej energicznie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić