Grupa ośmiu specjalistów przez tydzień zbierała w północnej Kambodży próbki z nietoperzy. Jak podaje Reuters, w 2010 r. naukowcy pobrali w prowincji Stung Treng nieopodal Laosu dwie próbki od nietoperzy z rodziny podkowcowatych. Trzymano je zamrożone w Instytucie Pasteura (IPC) w stolicy kraju Phnom Penh. W ubiegłym roku wykonano na nich testy, z których wynika, że są one bardzo podobne do obecnego koronawirusa SARS-CoV-2.
Naukowcy zbierający niedawno próbki na północy kraju rejestrowali wiek zwierząt, ich płeć, gatunek oraz inne szczegóły istotne dla celów badawczych. Podobne badania są prowadzone również na Filipinach.
Mamy nadzieję, że wyniki tych badań pozwolą światu lepiej zrozumieć COVID-19 – powiedziała koordynatorka terenowa Thhavry Hoem.
Jak przypomina agencja Reutera, nietoperze zwykle nie wykazują objawów zakażenia patogenami, które mogą okazać się groźne, jeśli zostaną przeniesione na ludzi lub inne zwierzęta. Wirusami, które pochodzą od nietoperzy, są m.in. SARS, Ebola oraz MERS.
Dr Veasna Duong, szef oddziału wirusologii IPC powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch lat instytut przeprowadził cztery podobne badania terenowe w środowisku naturalnym nietoperzy. "Chcemy dowiedzieć się, czy wirus nadal tam jest i (…) jak ewoluował" – wyjaśnia. Stwierdził ponadto, że ludzie ponoszą odpowiedzialność za COVID-19, ponieważ ingerują w naturalne środowiska dzikich zwierząt i niszczą je.
Jeśli próbujemy zbliżać się do dzikiej przyrody, szanse na przeniesienie wirusa przez dzikie zwierzęta są większe niż normalnie. Szanse na transformację wirusa w celu zakażenia ludzi również są większe – powiedział dr Duong.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.