Ciało orki znaleziono na wybrzeżu jednej z Wysp Komandorskich. To skupisko małych wysepek położonych na Morzu Beringa, na wschód od Kamczatki. To pierwsza z zastanawiających kwestii. Naukowcy zakwalifikowali orkę do przedstawicieli gatunku, który żyje w Zatoce Alaska mniej więcej do linii Wysp Aleuckich.
Czytaj także: Walka o życie. Rekin gigant wypłynął na plażę
Najbardziej zdumiewające jest jednak to, co znaleziono we wnętrznościach orki. Wyciągnięto z nich aż siedem wydr, które ważyły łącznie 117 kg. Nigdy nie klasyfikowano ich jako część menu orek. Co jeszcze dziwniejsze, wszystkie zostały połknięte w całości, co też jest sprzeczne z naturalnymi nawykami tych drapieżników często rozszarpujących ofiary.
Odkrycie jest niezwykłe. Orki normalnie nie jedzą wydr morskich. Były nieliczne obserwacje nękania i zabijania wydr morskich, ale bardzo niewiele dowodów na rzeczywistą konsumpcję - wyjaśniła w rozmowie z portalem IFLScience dr Olga Filatova, badaczka waleni na Uniwersytecie Moskiewskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego orka połknęła w całości kilka wydr?
Badacze nie są w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego orka posilała się w taki sposób. - Może była bardzo głodna, chora lub szalona - przypuszcza dr Filatova. Orki najchętniej i najczęściej polują na foki, lwy morskie, delfiny oraz wieloryby.
Samo badanie wnętrzności martwych orek nie jest niczym niezwykłym. To krok, na który badacze decydują się bardzo często. Dzięki niemu są w stanie dowiedzieć się wielu cennych informacji na temat żerowania na poszczególnych gatunkach.
Niewykluczone, że powyższy przypadek ma związek z zauważanym od kilku lat spadkiem liczby wydr morskich w wodach u wybrzeży Alaski i Aleutów. Ciało wyrzucone na Wyspy Komandorskie może sugerować, że orki jednak mają w zwyczaju polowanie na wydry morskie. To pierwszy bezpośredni dowód takich zachowań.
Najbardziej zastanawiające jest jednak połknięcie ofiar w całości. Sześć wydr znaleziono w żołądku orki, jedną w gardle, na styku jamy ustnej i przełyku. Badacze nie wykluczają, że ta ostatnia mogła doprowadzić do śmierci orki.