Księżyc w szponach Skorpiona znalazł się nad ranem 13 marca. Na południowym nieboskłonie coraz bardziej nieśmiałej tarczy srebrnego globu towarzyszyły bardzo dobrze widoczne jasne punkty.
Księżyc w szponach Skorpiona
W praktyce taki układ ciał niebieskich oznacza bardzo dobry moment na obserwacje niezwykłych elementów gwiazdozbioru Skorpiona. Księżyc nie jest szczególnie świetlisty i jest gotów posłużyć za wygodnego przewodnika. Dzięki niemu łatwo jest namierzyć gwiazdy:
- Jabbah (Nu Scorpii),
- Acrab (Beta Scopii),
- Dschubba (Delta Scorpii)
- Pi Scorpii,
- Rho Scorpii
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To one w konstelacji Skorpiona tworzą jej kosmiczne pazury. Dzięki Księżycowi ich obserwacja stała się dostępna nawet przygodnym amatorom. Wystarczały dobre warunki atmosferyczne, a dociekliwym byle lornetka astronomiczna.
Co ciekawego jest w szponach Skorpiona?
Gwiazdozbiory zodiakalne szczególnie pociągają miłośników astrologii. Astronomów konstelacja Skorpiona fascynuje jednak z innych powodów, a jej szpony skrywają kilka sekretów. Tworzące je gwiazdy Nu Scorpii, Beta Scorpii i Delta Scorpii, w rzeczywistości składają się z wielu gwiazd. Najbardziej tajemniczą z nich jest Nu Scorpii.
Bystry obserwator posługujący się amatorskim teleskopem, uzna ją za obiekt składający się z czterech niebieskawych punktów. Tymczasem profesjonalne obserwatoria astronomiczne dopatrują się w systemie Nu Scorpii aż siedmiu elementów. To niezwykła rzadkość, ponieważ tak duże skupiska gwiazd są uznawane za niestabilne. Zgodnie z tą teorią Nu Scorpii powinna rozpaść się na mniejsze grupy. Pozostaje jednak obecna na mapie nieba, odkąd Sumerowie zwrócili uwagę na gwiazdozbiór Skorpiona.
Jak długo Księżyc pozostanie w szponach Skorpiona?
Kumulacja tego zjawiska już za nami, ale na Księżyc w bliskim towarzystwie szponów konstelacji Skorpiona możemy liczyć jeszcze przez kilkadziesiąt godzin. Kolejne noce będą systematycznie pozbawiać Ziemian tego spektaklu. Księżyc, dążąc do nowiu, będzie tracił na swoim blasku, ale także przesuwał w kierunku najjaśniejszej gwiazdy konstelacji, którą jest Antares.
Dla zainteresowanych nocnym niebem w Polsce nie ma to jednak większego znaczenia. Gwiazdozbiór Skorpiona nigdy nie jest na nim obecny w całości, a widok na marcowy Księżyc w jego szponach nie jest dostępny. Konstelacji tej najłatwiej jest poszukiwać latem. Wtedy na południowej części nieba, nisko nad horyzontem, mamy szansę zobaczyć Antares i określić położenie gwiazdozbioru.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.