Ładujemy wiele urządzeń codziennego użytku. Bez nich nie moglibyśmy korzystać z telefonu, tabletu, czytników książek czy nawet z wielu zegarków i słuchawek.
Zazwyczaj ładowarki działają bez zastrzeżeń, jednak zdarzają się też niebezpieczne przypadki. Czy to, że ładowarka się nagrzewa powinno wzbudzić nasz niepokój?
To, że ładowarka po podłączeniu do telefonu czy innego urządzenia się nagrzewa jest zjawiskiem normalnym. Do wtyczki dociera bowiem prąd przemienny, który następnie zmienia się w prąd stały i w ten sposób zasila urządzenie. Zmiana ta wymaga zużycia energii, która uwalniana jest w postaci ciepła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ładowarka mocno się nagrzewa. Co robić?
Gdy jednak urządzenie jest niepokojąco gorące, nie zwiastuje to niczego dobrego. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej od razu odłączyć ładowarkę od źródła zasilania i od urządzenia. W innym przypadku może dojść do zwarcia, a nawet pożaru.
Jakie mogą być przyczyny nadmiernego nagrzewania się ładowarki? Jest ich co najmniej kilka, a wśród najpopularniejszych można wymienić między innymi:
- Uszkodzone wejście do ładowania w telefonie lub zepsute urządzenie,
- Uszkodzona ładowarka lub jej elementy – np. kostka czy kabel,
- Ładowanie w nieodpowiednim miejscu – np. bez dostępu do powietrza,
- Brak kompatybilności ładowarki z urządzeniem.
Pamiętajmy, aby kupować ładowarki tylko u sprawdzonych sprzedawców i ze wszystkimi odpowiednimi certyfikatami. Inaczej może się to dla nas bardzo źle skończyć.
Czytaj także: Tragedia w Tajlandii. Szokująca śmierć 12-latki
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.