6 sierpnia 1945 r. samolot B-29 Enola Gay zrzucił na Hiroszimę 4-tonową bombę atomową "Little Boy" ("Mały chłopiec"). Trzy dni później, 9 sierpnia 1945 r., podobny los spotkał drugie japońskie miasto, Nagasaki. W wyniku obu ataków śmierć poniosło nawet 160 tys. ludzi.
O niszczycielskiej sole broni świadczy najlepiej fakt, że po wielu ludziach zostały jedynie budzące trwogę "obrysy". "Little Boy" i "Fat Man" ("Grubas") sprawiły, że na na budynkach, chodnikach i schodach odbiły się tzw. cienie atomowe. Portal Live Science wyjaśnia, czym są i jak właściwie powstały.
Cienie atomowe. Czym są i jak powstały?
Michael Hartshorne, emerytowany profesor radiologii na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Nowego Meksyku , na którego powołuje się Live Science, wyjaśnia, że każdy wybuch bomby atomowej generuje intensywne światło i ciepło pochodzące z punktu implozji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ludzie i przedmioty napotkane na drodze światła i energii zasłaniały to, co znajdowało się za nimi. Oznacza to, że ludzie "pochłaniali" światło i ciepło, a obszar wokół nich został naświetlony, ulegając jednocześnie rozjaśnieniu.
Cienie atomowe pokazują więc rzeczywistą kolorystykę obiektów sprzed wybuchu. Wszystko wokół nich zostało rozjaśnione, a cienie ludzi, którzy wyparowali są tak naprawdę obrazem świata, który istniał przed eksplozją broni jądrowej.
Większość cieni została zniszczona przez kolejne fale uderzeniowe i ciepło – wyjaśnia Hartshorne w rozmowie z Live Science, zdaniem którego początkowo w Hiroszimie i Nagasaki było wiele cieni atomowych.
Live Science wyjaśnia, że uwalnianie podczas detonacji bomby duże ilości energii są wynikiem reakcji rozszczepienia jądra atomowego. Jest to efekt uderzenia neutronu w jądro atomu (np. izotop uranu U-235 lub plutonu Pu-239). Kolizja rozpoczyna reakcję łańcuchową, która trwa tak długo, aż nie zostanie wyczerpane paliwo.
Przez lata wiele cieni zostało utraconych na skutek wietrzenia i erozji. Live Science podkreśla też, że niektóre z nich (np. jeden z popularniejszych znany jako "Ludzki Cień Śmierci") umieszczono w miejskim Muzeum Pokoju w Hiroszimie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.