Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Karolina Modzelewska | 

Ludzkie komórki mózgowe grają w Ponga. Nauczyły się tego w 5 minut [Wideo]

54

Biotechnologiczny startup Cortical Labs z Australii udowodnił, że komórki mózgowe wyhodowane w laboratorium mogą dostosowywać swoją aktywność do wykonywania określonego zadania, a po otrzymaniu informacji zwrotnej mogą nauczyć się je lepiej wykonywać. Komórki "zagrały" w prostą grę wideo.

Ludzkie komórki mózgowe grają w Ponga. Nauczyły się tego w 5 minut [Wideo]
Komórki mózgowe z laboratorium grały w Ponga (Pixabay)

Eksperci swoje odkrycia wyjaśnili na przykładzie gry Pong, czyli gry wideo będącej symulacją tenisa stołowego, a wynikami swoich obserwacji podzielili się na łamach czasopisma naukowego "Neuron". Z artykułu wynika, że komórki mózgowe (ok. 800 tys.) były zdolne do grania w grę, chociaż ich wyniki nie były oszałamiające.

Nauczyły się tego w zaledwie 5 minut, a do gry zostały podłączone za pomocą elektrod, które wskazywały, gdzie znajduje się piłka. Dodatkowo zastosowano specjalne oprogramowanie, które przy użyciu elektrod informowały o popełnionym błędzie, czyli nietrafieniu w piłkę.

Wykazaliśmy, że możemy wchodzić w interakcje z żywymi neuronami biologicznymi w taki sposób, że zmuszamy je do modyfikowania swojej aktywności, co prowadzi do czegoś, co przypomina inteligencję – zaznaczył neurobiolog Brett Kagan z Cortical Labs, cytowany przez Science Alert.

Wspomniane komórki, będące "mini-mózgami" są nazywane przez badaczy DishBrain i stanowią połączenie neuronów pochodzących z embrionów myszy oraz ludzkich neuronów wyhodowanych z komórek macierzystych. Komórki hodowano na układach mikroelektrod, które można było aktywować w celu stymulowania neuronów, dostarczając w ten sposób bodźców czuciowych.

Jak donosi BBC, "mini-mózgi" zostały po raz pierwszy wyprodukowane w 2013 r., aby badać chorobę genetyczną nazywaną małogłowiem. W późniejszych latach były wykorzystywane do badań nad rozwojem mózgu, ale dopiero teraz po raz pierwszy podłączono je do środowiska zewnętrznego, z którym weszły w interakcję.

Piękny i pionierski aspekt tej pracy polega na wyposażeniu neuronów w doznania – sprzężenie zwrotne – i, co najważniejsze, zdolność do oddziaływania na ich świat – przekazał neurobiolog Karl Friston z University College London w Wielkiej Brytanii, cytowany przez Science Alert.

Naukowcy uważają, że stworzone przez nich "mini-mózgi" są bardziej elastyczne niż obecne systemy sztucznej inteligencji. Podkreślają też, że mówiąc o ich "świadomości" nie należy rozumieć tego w dosłowny sposób. DishBrain po prostu reaguje na przekazywane mu sygnały, a do rozumienia otaczającego go świata jest mu bardzo daleko.

Science Alert zaznacza, że ta pionierska technologia może w przyszłości pomóc chemikom zrozumieć wpływ różnych leków na mózg, a także zostać wykorzystana do testowania terapii chorób neurodegeneracyjnych np. Alzheimera. Na razie eksperci planują sprawdzić, jak narkotyki i alkohol wpływają na zdolność DishBrain do gry w Ponga. Jeśli wyniki przyniosą pożądane rezultaty DishBrain będzie ciekawą alternatywą dla badań na "prawdziwych" mózgach.

Zobacz także: Zobacz także: Pod Saharą kryje się ogromny zbiornik wody. Jest jak siedem Bałtyków
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić