Według wstępnego datowania znaleziony w Dolnej Galilei amulet przypominający skarabeusza pochodzi sprzed 2800 lat. Wówczas jego właścicielem mógł być asyryjski lub babiloński urzędnik.
Czytaj także: Odkryto tajemnice "wrót piekieł". Mamy się czego obawiać
– Podczas spaceru zobaczyłem coś błyszczącego na ziemi – opowiadał turysta, który znalazł amulet. W pierwszej chwili, jak wyjaśnia, pomyślał, że to koralik lub kamień. Kiedy jednak przyjrzał się znalezisku, zauważył wyrzeźbionego w obiekcie skarabeusza. Niesamowite znalezisko natychmiast zgłosił odpowiedniej instytucji w Izraelu, która zajmuje się starożytnymi obiektami.
Otrzymałem telefon od znalazcy i zrozumiałem, że odnalazł on coś wyjątkowego
Znaleziony przez turystę amulet przedstawia skarabeusza wyrzeźbionego w pomarańczowym karneolu. To półprzezroczysta odmiana chalcedonu uznawana obecnie za kamień półszlachetny. Powszechnie wykorzystywany jest przez jubilerów i charakteryzuje się niezwykłą zdolnością do emitowania światła (fluorescencja) w ultrafiolecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tajemniczy amulet
Na obiekcie o wielkości porównywalnej do paznokcia znajdują się właściwie dwa wyżłobienia. Z jednej strony znajduje się podobizna skarabeusza, z drugiej natomiast znalazł się gryf (lub smok). Zdaniem naukowców to grafiki charakterystyczne dla cywilizacji asyryjskiej i babilońskiej – m.in. na tej podstawie archeolodzy szacują wiek i pochodzenie amuletu.
Warto jednak zaznaczyć, że nie można obecnie ze 100-procentową pewnością potwierdzić, skąd dokładnie w Izraelu wziął się wspomniany pomarańczowy amulet. Distelfeld wyjaśnia, że motyw gryfa widoczny na obiekcie jest znany w sztuce starożytnego Bliskiego Wschodu i wielokrotnie był on identyfikowany na pieczęciach z epoki żelaza.
Czytaj także: Niezwykły widok w polskim lesie. Aż chwycili za telefony
Cenne znalezisko
Jeśli więc podejrzenia uczonych potwierdzą się, "znalezisko o wielkim znaczeniu" – jak podkreśla Distelfeld – będzie można z większą pewnością powiązać z Asyryjczykami obecnymi w twierdzy Tel Recheš. Dalsze badania nad odkryciem z Izraela ma dostarczyć cennych informacji o wspomnianych Asyryjczykach.
Przypomnijmy, że skarabeusze wzbudzały niemałe zainteresowanie wśród ludności egipskiej. Uznawali je oni za symbol ponownych narodzin, dlatego też obiekty z podobizną tych zwierząt umieszczano m.in. w grobowcach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.