pogoda
Warszawa
aktualizacja 

Mają tysiące lat. Wykonali je z pozaziemskiego materiału

32

Minęło już ponad 60 lat od odkrycia skarbu z Villeny – przypomina portal Cadenaser. Znalezisko znów pojawia się na językach z uwagi na najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół uczonych. Okazuje się, że liczące tysiące lat przedmioty zawierają coś, co nie pochodzi z Ziemi.

Mają tysiące lat. Wykonali je z pozaziemskiego materiału
Rękojeść ze Skarbu Villeny wykonana z żelaza z meteorytu (El Pais)

Przypomnijmy, że odnalezienie skarbu z Villeny miało miejsce w grudniu 1963 r. Odbiło się szerokim echem z uwagi na fakt, że nie miało ono żadnego związku z pozostałymi stanowiskami archeologicznymi w regionie.

W trakcie wykopalisk udało się zidentyfikować 59 przedmiotów. Na liście skarbów z hiszpańskiego miasta znalazły się butelki, bransoletki etc. Naukowcy ustalili, że przedmioty zostały wykonane ze złota, srebra i bursztynu.

Teraz natomiast pojawiają się zaskakujące doniesienia naukowców, którzy dokładniej przeanalizowali pochodzenie i budowę skarbów z Villeny. Udało im się ustalić, że niektóre z przedmiotów wykonano z wykorzystaniem pozaziemskiego materiału. Uczeni zidentyfikowali w niektórych ze znalezionych przedmiotów żelazo meteorytowe, które przybyło na Ziemię z kosmosu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto zaznaczyć jednak, że wykorzystanie pozaziemskich materiałów przez ludność zamieszkującą dzisiejsze okolice Walencji i Alicante nie byłoby pierwszym takim przypadkiem na świecie. Podobne znaleziska pochodzą m.in. z Egiptu i potwierdzają, że ludność traktowała żelazo jako materiał szlachetny jeszcze w epoce brązu.

Naukowcy szacują, że skarby z Villeny mają kilka tysięcy lat

Odkrycie uczonych potwierdza, że skarb z Villeny musiał powstać w późnej epoce brązu. Oznacza to, że przedmioty z pozaziemskim materiałem zostały wyprodukowane pomiędzy 1400 a 1200 r. p.n.e.

Aby dokładnie oszacować zawartość pozaziemskich składników, hiszpańskie znalezisko zostało zbadane z wykorzystaniem spektrometrii mas. To technika, która pozwala dokładnie określić masę cząsteczek poprzez pomiar stosunku masy do ładunku naładowanych cząsteczek. Powszechnie stosuje się ją do identyfikacji związków chemicznych lub ustalania składu pierwiastkowego badanych obiektów.

Skarb z Villeny
Skarb z Villeny (cadenaser.com, Juan Carlos Frances Sanchez)

Zgodnie z ustaleniami zespołu naukowców, jeden z hiszpańskich skarbów, żelazna bransoletka, został wykonany z żelaza i niklu. To ważne, bowiem żelazo meteorytowe zazwyczaj składa się z mieszaniny zawierającej nikiel (udział powyżej 5 proc.).

Dotychczas zebrane informacje pozwalają twierdzić, że skład hiszpańskich przedmiotów może mieć związek z meteorytem z Australii (Mundrabilla). Nie można jednak obecnie ze 100-procentową pewnością potwierdzić, że ówczesna ludność wykorzystała wspomniany meteoryt do stworzenia cennych dziś skarbów. Ustaleniem kolejnych szczegółów naukowcy zajmą się w przyszłości.

Autor: NGA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Londyn. Sfrustrowany kierowca wjechał w protestujących aktywistów
W USA zawrzało. Dwulatka została deportowana do Hondurasu bez procesu?
Szokujące sceny w Gorzowie. Do akcji wkroczył zawodnik MMA
Pozuje na ulicach w samej bieliźnie. Tak Ham zbiera na pierścionek zaręczynowy
Chętnie sięgasz po kurczaka? Włoscy naukowcy nie mają dobrych wieści
Ma 86 lat i przystąpi do matury. Józef Peruga nie zamierza się poddawać
Tragedia podczas wystawy sprzętu wojskowego. Nie żyje czteroletni chłopiec
Co powiedziała Melania Trump? Dzięki niej prezydent USA uniknął niezręcznej sytuacji
Tanio i wyjątkowo. Te nieoblegane kierunki turystyczne zachwycą każdego
Bareja by się uśmiał. Tak załatwia się sprawy w białostockim urzędzie
Mieszkańcy osiedla w Lublinie przerażeni. "Szczury wielkości kotów"
Niszczył plakaty wyborcze jednego z kandydatów. "Miał na kurtce logo naszej firmy"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić