Niegdyś najmniejsze palce u stóp odgrywały kluczową rolę podczas wspinania się m.in. na drzewa. Służyły do "przyczepiania się" chwytanej powierzchni. W wyniku ewolucji ich funkcjonalność została ograniczona, jednak nadal są one wyjątkowo ważne – podaje portal IFL Science, powołując się na materiał opublikowany na łamach How Stuff Works.
Nie zdajesz sobie sprawy, jak ważne są małe palce u stóp
Jeśli kiedykolwiek złamałeś lub uszkodziłeś sobie ten najmniejszy palec u stopy, rozumiesz, jak jego kontuzja wpływa na codzienne funkcjonowanie. Określany w języku angielskim określeniem pinky palec, jest ważny z dwóch powodów.
Czytaj także: Jedz, gdy żar leje się z nieba. 95 proc. to woda
"Funkcją małego palca jest zapewnienie równowagi i napędu" – zauważa podiatra dr Bruce Pinker z Progressive Foot Care w Nowym Jorku. Lekarz wyjaśnia, że stopa toczy się od bocznej do przyśrodkowej części w normalnej biomechanice i taki ruch umożliwia "odpychanie się" do kolejnego kroku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Każde uszkodzenie i kontuzja piątego palca u stopy wiąże się z trudnościami w poruszaniu się. W krytycznych sytuacjach, kiedy mały palec wymaga amputacji, możliwe jest występowanie upadków wynikających z braku równowagi. Naukowcy tłumaczą, że pinky jest elementem "statywu" zapewniającego równowagę.
Czytaj także: Portale do wnętrza Ziemi. Dowodem są ludzkie szczątki
Rzeczony statyw składa się z pięty oraz kości małego i dużego palca. Te trzy elementy gwarantują stabilizację i umożliwiają wykonywanie codziennych czynności takich jak bieganie, skakanie i przede wszystkim chodzenie. Wystarczy kontuzja lub utrata jednego z tych elementów, aby doprowadzić do patologii mechanizmu ruchowego.
Ważne, aby odpowiednio dbać o palce u stóp
W świetle tego, jak istotną rolę dla człowieka odgrywają małe palce u stóp, warto dołożyć wszelkich starań, aby zadbać o te niewielkie konstrukcje kostne. Można to zrobić przede wszystkim zwracając uwagę na obuwie, które nosisz.
W modnym obuwiu mały palec u nogi może ocierać się o wewnętrzną stronę buta, aż rozwinie się kaletka, czyli wypełniony płynem worek między skórą a kością. Ta choroba jest znana jako zapalenie kaletki i naprawdę boli – ostrzega podiatra dr Mark Hinkes.
"Modne obuwie" należy rozumieć jako buty z wąskimi noskami. Zwężane i szpiczaste zakończenie butów może stanowić doskonałe środowisko do rozwoju młotkowatego palca – schorzenia, które powstaje na skutek zgięcia palca podczas noszenia zbyt ciasnego obuwia. Obcasy należy zatem odstawić na bok, jeśli chodzenie w nich sprawia ci ból. Wybieraj buty, w których każdy palec ma wystarczająco dużo miejsca.
Lekarze zwracają uwagę na to, że każde podejrzenie kontuzji palca powinno być natychmiast skonsultowane ze specjalistą. Nieodpowiednio leczone złamanie może skutkować bolesnymi powikłaniami, a mając świadomość tego, jak ważne są małe palce u stóp – warto zwracać na nie szczególną uwagę i dbać o komfort poruszania się każdego dnia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.