Wyniki międzynarodowego badania, w którym uczestniczyło 23 tys. studentów z 109 krajów, pokazują, że ChatGPT jest popularnym narzędziem wśród młodych ludzi. Studenci najczęściej używają go do burzy mózgów, podsumowywania tekstów oraz wyszukiwania informacji do prac naukowych.
Po ChatGPT sięga przynajmniej co czwarty student
Badanie, opublikowane w "PLOS One", przeprowadziło blisko 150 naukowców. Wynika z niego, że 29 proc. studentów korzysta z ChatGPT do generowania nowych pomysłów, 27 proc. do streszczania długich tekstów, a 25 proc. do researchu. Prof. Artur Strzelecki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zauważa, że niemal wszyscy jego studenci używają tego narzędzia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ChatGPT jest także wykorzystywany do pisania prac zaliczeniowych, powtarzania wiedzy przed egzaminami, tłumaczenia tekstów, a nawet pisania kodów programistycznych. Mniej popularne jest jego użycie do pisania oficjalnych tekstów czy rozwiązywania zadań matematycznych. Badacze zauważają, że studenci wciąż cenią własne umiejętności ekspresji ponad możliwości AI.
Studenci dostrzegają, że ChatGPT dobrze upraszcza skomplikowane informacje, ale jest mniej wiarygodny w dostarczaniu informacji naukowych. Dwie trzecie badanych podkreśla potrzebę ochrony prywatnych danych podczas korzystania z AI. Ponadto, połowa studentów uważa, że uczelnie powinny wydać wytyczne dotyczące użycia ChatGPT w pracy naukowej.
Prof. Strzelecki przypomina, że nie wszystko, co generuje AI, jest prawdą. Podkreśla znaczenie świadomości tzw. halucynacji AI, gdzie narzędzie może przedstawiać fikcyjne informacje jako prawdziwe.