W Ewangelii wg św. Marka można znaleźć biblijny opis ostatnich chwil Jana Chrzciciela. Wynika z niego, że córka Herodiady, którą Herod Antypas, tetrarcha Galilei poślubił pomimo tego, że była żoną jego brata Filipa, za co upomniał go Jan Chrzciciel, przyczyniła się do jego śmierci. Salome, bo o niej mowa, wykonała taniec podczas urodzin Heroda. Ten spodobał się królowi i jego współbiesiadnikom.
W Nowym Testamencie można przeczytać: "Rzekł król do dziewczyny: «Proś mnie, o co chcesz, a dam ci to» i uroczyście przysiągł jej: «O cokolwiek mnie poprosisz, dam ci nawet połowę mojego królestwa»". Salome udała się do swojej matki Herodiady i zapytała się jej, o co ma prosić Heroda. Ta odpowiedziała jej, żeby poprosiła o głowę Jana Chrzciciela.
Herodiada już wcześniej poprzysięgła zemstę na Janie Chrzcicielu, ponieważ nie spodobała się jej krytyka żydowskiego proroka względem jej małżeństwa z Herodem. Miały ją szczególnie dotknąć słowa - "nie wolno ci mieć żony brata swojego". Jan Chrzciciel został nawet z tego powodu uwięziony przez Heroda. Życzenie Salome ułatwiło mu pozbycie się proroka i uknucie intrygi, zwłaszcza że córka Herodiady miała go poprosić o głowę Jana Chrzciciela.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ten spełnił jej żądane i w ten sposób pozbył się Jana Chrzciciela. Według Pisma Świętego do zabójstwa proroka doszło na parkiecie, gdzie tańczyła Salome, a królowi Herodowi przyniesiono jego głowę na tacy. Archeolodzy od dłuższego czasu próbowali ustalić, w którym miejscu mogło dojść do tego krwawego zdarzenia.
Archeolodzy znaleźli miejsce śmierci Jana Chrzciciela?
Serwis IFL Science przypomina o archeologu Győző Vörös, autorze książki "Holy Land Archaeology on Both Side: Archaeological Essays in Honor of Eugenio Alliata". Mężczyzna twierdzi bowiem, że znalazł wspominany w Piśmie Świętym taneczny parkiet. Jego zdaniem znajduje się on na dziedzińcu odkrytym już w 1980 r. na jednym ze wzgórz, które rozciągają się na wschodnim wybrzeżu Morza Martwego w Jordanii. Archeolodzy nie zauważyli jednak wcześniej niszy w kształcie apsidalu, która według Vörösa najprawdopodobniej jest pozostałością tronu Heroda Antypas.
Nie wszyscy uczeni podzielają teorię Győző Vörösa. Część z nich sceptycznie podchodzi do ustaleń, a część czeka na wyniki dalszych badań. IFL Science przypomniał o wypowiedzi Jodi Magness, profesor religioznawstwa na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill z 2021 r. Magness pochwaliła pracę Vörösa i jego zespołu, ale wyraziła też swojej wątpliwości. Badaczka zauważyła, że nisza znaleziona w Machaerus wydaje się niewielka w porównaniu z tronem ojca Heroda Antypasa, królem Herodem, znalezionym w pałacu zimowym w Jerychu. Jest natomiast podobna do innych nisz w Herodium, których nie zidentyfikowano jako trony.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.