Zdaniem Dmitrija Itskowa, ludzie będą mogli żyć wiecznie. Jak twierdzi miliarder, wystarczy oddać się w ręce naukowców i przenieść swój mózg... do sieci. Od wieków ludzie szukali eliksiru wydłużającego życie. Mimo to, wciąż nie znaleziono sprawdzonego specyfiku na zażegnanie skutków starzenia czy przedłużenie życia o dziesięciolecia.
Dzięki nowej sztucznej inteligencji oraz technologiom metaverse, jesteśmy coraz bliżej nieśmiertelności? Tak twierdzi Dmitrij Itskow, który w styczniu 2011 roku założył platformę "2045". Projekt otrzymał nazwę "Avatar", a jego cel to umożliwienie przetrwania świadomości po śmierci biologicznej ciała.
Wierzymy, że jest to konieczne, aby przezwyciężyć istniejące kryzysy, które zagrażają naszemu środowisku planetarnemu i dalszej egzystencji ludzkości jako gatunku. Dzięki Inicjatywie 2045 mamy nadzieję zrealizować nową strategię rozwoju ludzkości, a tym samym stworzyć bardziej produktywną i satysfakcjonującą przyszłość - czytamy na stronie projektu "2045".
Aby przedłużyć ludzkie życie, potrzebne będą... sztuczne ciała! Projekt zakłada, że do 2025 roku uda się opracować autonomiczny system podtrzymywania życia ludzkiego mózgu. Po wyjęciu go z ciała, będzie połączony ze specjalnym robotem, zwanym "awatarem". Jak twierdzą entuzjaści projektu, sztuczne ciało "uratuje ludzi, których ciało jest całkowicie zużyte lub nieodwracalnie uszkodzone".
Koncepcja Itskowa zakłada, ludzie stworzą cyfrowe kopie swoich umysłów, które mogłyby swobodnie żyć w cyberprzestrzeni. Jest ona bowiem nieograniczona biologią. Jak zapowiadają entuzjaści "2045", zdają sobie sprawę, że trudne do wyobrażenia jest zapewnienie dostępu do tak zaawansowanej technologii każdemu. Twierdzą jednak, że nanoroboty zwiastują ludzkości świetlaną przyszłość.
Dziś trudno wyobrazić sobie przyszłość, w której ciała składające się z nanorobotów staną się przystępne cenowo i będą mogły przybierać dowolną formę. Trudno też sobie wyobrazić hologramy ciała z kontrolowaną materią. Jedno jest jednak jasne - ludzkość po raz pierwszy w swojej historii dokona w pełni kontrolowanej transformacji ewolucyjnej i ostatecznie stanie się nowym gatunkiem - zapewniają naukowcy z projektu "2045".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.