Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Karolina Modzelewska | 
aktualizacja 

Nagle wyłoniła się spod wody. Dostrzegł ją satelita NASA

205

Na południowo-zachodnim Pacyfiku, gdzieś pomiędzy Nową Zelandią a Królestwem Tonga pojawiła się nowa wyspa, o czym informuje NASA Earth Observatory. Jej zdjęcie udało się uchwycić za sprawą przyrządu do teledetekcji Operational Land Imager-2 (OLI-2), który znajduje się na pokładzie satelity Landsat 9.

Nagle wyłoniła się spod wody. Dostrzegł ją satelita NASA
Widok na Home Reef z 14 września (NASA Earth Observatory image by Lauren Dauphin)

Nowa wyspa wyłoniła się z dna morskiego w miejscu, gdzie występuje największa gęstość wulkanów podwodnych na świecie. To właśnie erupcja jednego z nich - Home Reef, która rozpoczęła się 10 września, sprawiła, że na Pacyfiku, największym zbiorniku wodnym świata pojawił się nowy ląd.

Jak wynika z komunikatu NASA Earth Observatory wstępne pomiary, przeprowadzone 14 września przez naukowców z Tonga Geological Services pozwoliły oszacować, że wyspa ma powierzchnię 4 tys. metrów kwadratowych (1 akr) i wysokość 10 metrów. Kolejne pomiary zrealizowane 20 września pokazały, że nowa wyspa stała się większa, a jej powierzchnia wzrosła do 24 tys. metrów kwadratowych.

Powstanie wysp w tym regionie to nic nowego, ponieważ Home Reef znajduje się w strefie subdukcji Tonga-Kermadec, gdzie zderzają się ze sobą trzy płyty tektoniczne. Jedna z nich zatapia się pod pozostałymi, tworząc jeden z najgłębszych rowów świata. Jest to bardzo aktywny sejsmicznie obszar. Co jakiś czas powstają tutaj efemeryczne, czyli nietrwałe wyspy wulkaniczne. Tak było w 1852 r., 1857 r., 1984 r., 2006 r., czy właśnie w 2022 r.

Większość wysp tego typu szybko znika, chociaż zdarzają się i wyjątki. NASA Earth Observatory przypomina o wyspie utworzonej przez wulkan Late’iki (znany też jako Metis Shoal), który znajduje się niedaleko Home Reef. Erupcja z 1995 roku przyczyniła się do powstania wyspy, która istniała przez 25 lat.

Eksperci z NASA Earth Observatory z Tonga Geological Services uważają, że wulkan nie stanowi większego zagrożenia dla lotów nad regionem. To dobra informacja, bo niektóre erupcje, jak przykładowo erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 roku przyczyniła się do poważnego paraliżu nieba, wiele lotów zostało odwołanych. Erupcja Home Reef nie stanowi też zagrożenia dla mieszkańców Ha'apai oraz Vava'u. Zalecają jednak żeglowanie w odległości co najmniej 4 km od Home Reef do odwołania.

Zobacz także: Zobacz także: Krew płynie tam odwrotnie. Dziwne zjawisko na stacji kosmicznej
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Dramatyczny finał
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić