W jednej z kolumbijskich posiadłości Pablo Escobara, zajmującej około 20 km² Hacienda Nápolés, znajdowało się zoo. Były w nim słonie, żyrafy, antylopy, strusie, a nawet hipopotamy. Po śmierci narkotykowego barona w 1993 roku rozpoczęła się batalia sądowa pomiędzy jego rodziną a kolumbijskim sądem o prawo do nieruchomości. Ostatecznie Nápolés trafiło w ręce rządu, ale koszty utrzymania zoo był dla niego zbyt duże, dlatego prawie wszystkie zwierzęta oddano do innych ogrodów zoologicznych.
Władzom nie udało się schwytać hipopotamów, które uciekły i rozpoczęły życie na wolności. Po wielu latach ich populacja rozrosła się i przekroczyła liczebność 100 osobników (z 4 osobników, które kupił Escobar). Zwierzęta wędrują po Kolumbii i są uznawane za niezwykle inwazyjny gatunek, który wyrządza wiele szkód, w tym szkód ekologicznych w dorzeczu rzeki Magdalena.
Jak donosi serwis IFL Science, od lat władze i naukowcy zastanawiają się, co zrobić z hipopotamami. W 2009 roku rząd Kolumbii zaproponował ich zabicie, co spotkało się z powszechnym oburzeniem. Plan nie został zrealizowany, ale nadal istnieje ryzyko, że zwierzęta zginą.
W lipcu 2020 roku kolumbijski prawnik Luis Domingo Gómez Maldonado złożył pozew w imieniu hipopotamów, aby uchronić je przed śmiercią. Zamiast ich zabijania, zaproponował sterylizację. W Kolumbii zwierzęta mają prawo "wnosić" pozwy w celu ochrony swoich interesów. Proces wciąż trwa, ale regionalna agencja ochrony środowiska zaangażowana w walkę z populacją hipopotamów w październiku br. zaczęła chemiczną sterylizację hipopotamów preparatem GonaCon.
Nie wiadomo, czy stosowanie tego środka będzie bezpieczne i skuteczne. Nie wiadomo również, ile hipopotamów kolumbijski rząd wciąż planuje zabić. W celu ochrony interesu zwierząt w sprawę zaangażował się Amerykański Fundusz Obrony Zwierząt (ALDF). Organ złożył wniosek o uwzględnienie dwóch ekspertów ds. sterylizacji dzikich zwierząt z Ohio, którzy będą zeznawali w imieniu hipopotamów w kolumbijskim sądzie.
Jak to możliwe? Prawo kolumbijskie pozwala zwierzętom "wnosić" pozwy w celu ochrony ich interesów, ale nie może zmusić obywateli USA do przedstawienia dokumentacji lub zeznawania w ich sprawie. Jednak amerykańskie prawo pozwala obywatelom Kolumbii lub "osobom zainteresowanym" udać się do amerykańskiego sądu federalnego w celu uzyskania dokumentów i zeznań na mocy przepisów Kodeksu Stanów Zjednoczonych.
Sąd stwierdził, że osoba będąca stroną w sprawie zagranicznej "bez wątpienia" kwalifikuje się jako "osoba zainteresowana" na podstawie tych przepisów. Uznając wniosek ALDF, Sąd Okręgowy USA po raz pierwszy w historii uznał powodów – "społeczność hipopotamów zamieszkujących rzekę Magdalena" – za osoby prawne.
"Postanowienie sądu upoważniające hipopotamy do korzystania z ich prawa do uzyskania informacji w Stanach Zjednoczonych jest kluczowym krokiem w szerszej walce o status zwierząt, aby uznać, że zwierzęta mają egzekwowane prawa" – można przeczytać w oświadczeniu dyrektora wykonawczego ALDF Stephena Wellsa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.