Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

NASA ma problem na Marsie. Łazik za 2,5 miliarda dolarów uszkodzony

146

Łazik Curiosity porządnie uszkodził napęd eksplorując powierzchnię Marsa - informuje NASA. Czerwona Planeta dała mu się we znaki w trakcie misji na jej powierzchni, a jedno z kół po prostu popękało. Uczeni liczą na to, że zmiany w oprogramowaniu łazika uchronią go od podobnych przygód.

NASA ma problem na Marsie. Łazik za 2,5 miliarda dolarów uszkodzony
Tak wygląda koło łazika Curiosity po spotkaniu z powierzchnią Marsa (NASA)

Misja łazika Curiosity (ang. "ciekawość") trwa na Marsie od 2012 roku. Bezzałogowiec kosztował NASA 2,5 miliarda dolarów i ponad dekadę temu poleciał na Czerwoną Planetę, by poszukiwać na jej powierzchni śladów życia. A także, by wykonać pomiary meteorologiczne, poszukiwać wody i związków mineralnych, zbadać skład skał oraz gleby Marsa.

I przygotować tym samym grunt pod załogową misję, która ma się rozpocząć w kolejnej dekadzie. Curiosity przemierza marsjańskie bezdroża od lat, wykonuje badania, pobiera próbki i fotografuje wszystko, co napotka na swojej drodze. I co wydaje się interesujące dla naukowców na Ziemi. Tym razem maszyna przesłała zdjęcie swojego koła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wulkan na Islandii obudził się. Lawa, dym i ostrzeżenia dla mieszkańców

Niestety, okazało się, że wystąpił niespodziewany problem. Kontakt z kamienistą i najeżoną przeszkodami powierzchnią planety odbił się na kołach łazika. Ten zaraportował właśnie, że doznał uszkodzenia jednego z nich i przesłał zdjęcie, które obrazuje rozmiar problemu. Trzeba przyznać, że nie wygląda to wszystko ciekawie.

"Mars to skalista planeta, a najbardziej odczuły to moje koła" - czytamy na profilu łazika Curiosity w social mediach.

Co ciekawe, marsjański łazik "komunikuje" się z osobami, które śledzą jego postępy, w pierwszej osobie. Jakby miał świadomość i był niezależną jednostką, a nie narzędziem w rękach naukowców. Sam pisze o sobie jako o "przyjaznym łaziku marsjańskim z sąsiedztwa", relacjonując mniejsze i większe przygody na Marsie. Ta forma okazała się strzałem w dziesiątkę.

Ludzie z zapartym tchem śledzą postępy Curiosity, a ten od ponad dekady pracuje w pocie czoła. I jak informuje NASA, zużycie niektórych jego elementów, w tym systemu jezdnego, zostało założone podczas produkcji maszyny. Innymi słowy, ten moment musiał w końcu nadejść.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zawieszenie typu rocker-bogie na marsjańskim gruncie wytrzymało i tak bardzo dużo.

"W najgorszym przypadku mogę zdjąć uszkodzone części i jeździć na felgach" - przekazał zmartwionym fanom marsjański łazik.

NASA ma więc plan zapasowy i jeśli inne koła również ulegną degradacji, zostaną odłączone od maszyny, a ta będzie poruszać się na samych felgach. Być może nieco wolniej i mniej sprawnie, ale łazik nie zostanie uziemiony w jednym miejscu. Sam łazik "nie traci dobrego humoru" i zapewnia, że tak łatwo w starciu z Marsem się nie podda.

Jeśli jesteście ciekawi, jak radzi sobie łazik Curiosity, możecie śledzić jego postępy na stronach NASA, albo w social mediach oznaczonych jako @MarsCuriosity. To tam fascynująca maszyna prowadzi swoją narrację prosto z drugiego końca naszej galaktyki.

Autor: KGŁ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić