Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

Naukowcy odkryli kolejne sekrety Tytana. "To dopiero pierwszy krok"

23

Choć sonda Cassini uległa zniszczeniu w 2017 roku, naukowcy nadal analizują zebrane przez nią dane. Te pozwoliły na odkrycie kolejnej tajemnicy Tytana, największego księżyca Saturna. Badacze zapowiadają, że "to dopiero pierwszy krok" i że kolejne tajemnice już wkrótce ujrzą światło dzienne.

Naukowcy odkryli kolejne sekrety Tytana. "To dopiero pierwszy krok"
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice Tytana, największego księżyca Saturna. (Getty Images, Igor_Filonenko)

Należąca do NASA sonda kosmiczna Cassini-Huygens zakończyła swoją 20-letnią misję badania Saturna i jego satelitów siedem lat temu, kiedy zanurzyła się w atmosferze gazowego olbrzym. Mimo to nadal dostarcza wielu niezwykłych danych naukowych. Korzystając z danych radarowych zebranych przez sondę Cassini, astronomowie z Cornell University zebrali nowe informacje na temat oceanów Tytana, które składają się z węglowodorów, przede wszystkim metanu i etanu.

Zespołowi, którego członkiem był Valerio Poggiali, badacz z Cornell Center for Astrophysics and Planetary Science (CCAPS), udało się nie tylko przeanalizować skład, znajdujących się w pobliżu bieguna północnego mórz Tytana, ale także zbadać ich powierzchnię.

Naukowcy odkryli, że w spokojnych morzach metanu występują łagodne prądy pływowe. Jak wskazuje portal space.com, jest to coś, czego nie udało się wykazać wcześniejszymi badaniami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sensacja w Egipcie. Starożytne odkrycie z dna Nilu

Dane z radaru balistycznego wykorzystywane przez Poggiali i współpracowników zostały zebrane przez sondę Cassini podczas czterech przelotów w dniach 17 maja, 18 czerwca i 24 października 2014 r., a następnie ponownie 14 listopada 2016 r. Radar, w który wyposażona była sonda Cassini, zarejestrował fale o średnicy około 3,3 milimetra. Tam, gdzie morza węglowodorowe stykały się z wybrzeżem, wysokość fal wzrosła do zaledwie 5,2 milimetra. To jednoznacznie wskazuje istnienie słabych prądów pływowych.

"To pierwszy krok". Naukowcy nadal analizują dane

Naukowcy przeanalizowali dane z obserwacje trzech mórz polarnych Tytana: Kraken Mare, Ligeia Mare i Punga Mare. Odkryli, że skład powierzchniowych warstw mórz węglowodorowych zależy od lokalizacji i szerokości geograficznej. Doszli też do wniosku, że na Tytanie może występować zjawisko podobne do tego, które znamy z naszej planty.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Odkryliśmy również przesłanki, że rzeki zasilające morza są czystym metanem, dopóki nie wpłyną do otwartych mórz płynnych, które są bardziej bogate w etan. To tak, jak na Ziemi, gdzie rzeki słodkowodne wpływają do słonej wody oceanów i mieszają się ze nią — przekazał Poggiali.

Poggiali dodał, że zespół kontynuuje pracę z danymi wygenerowanymi przez sondę Cassini w ciągu 13 lat badań Tytana. - Istnieje kopalnia danych, która wciąż czeka na pełną analizę, która powinna przynieść więcej odkryć. To dopiero pierwszy krok – podsumował.

Wyniki badań zespołu opublikowano we wtorek (16 lipca) w czasopiśmie "Nature Communications".

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić