Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Naukowcy przebadali Całun Turyński. Oto co znaleźli

1998

Niewyraźny obraz na lnianej tkaninie od lat dzieli chrześcijan i niewierzących. Ci pierwsi wierzą, że Całun Turyński to kawałek płótna, którym owinięto ciało Jezusa Chrystusa, drudzy prowadzą naukowe badania, by podważyć wiarygodność relikwii. Nowe wnioski z badań dowodzą, że ten spór nie ma sensu. Zdaniem naukowców, historyczną tkaninę podrobiono już w średniowieczu.

Naukowcy przebadali Całun Turyński. Oto co znaleźli
Całun turyński (Wikimedia commons)

Całun Turyński należy do najważniejszych przedmiotów w historii ludzkości. Od lat trwają badanie i spory dotyczące jego pochodzenia i przeznaczenia.

Według tradycji chrześcijańskiej, w płótno to został po śmierci owinięty Jezus Chrystus, a świadczyć o tym mają ślady widoczne na materiale. Całun przechowywany jest w kaplicy w katedrze świętego Jana Chrzciciela.

Całun Turyński to duży kawałek płótna lnianego, którym według wyznawców owinięto ciało Jezusa Chrystusa. Tkanina zawiera niewyraźny obraz, który według ludzi przedstawia twarz samego Jezusa z Nazaretu, wraz z koroną cierniową i plamami, które ludzie uważają za krew.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To była rewolucja. Dzięki odkryciu wszystko się zmieniło

Ale jego prawdziwość podważana jest już od średniowiecza. Wraz z postępem, badania nad prawdziwością relikwii prowadzą też naukowcy.

Najpoważniejsze z badań prowadzono już w latach 80. Całun został poddany datowaniu radiowęglowemu wraz z trzema próbkami kontrolnymi przez trzy oddzielne zespoły naukowców.

Wyniki pomiarów prowadzonych w Arizonie, Oksfordzie i Zurychu opublikowano w naukowym periodyku "Nature". Dowodziły one z 95-procentową pewnością, że całun turyński datowany jest na lata 1260-1390.

Wyniki te dostarczają zatem rozstrzygających dowodów na to, że płótno z Całunu Turyńskiego pochodzi ze średniowiecza - zapewniał zespół badaczy.

Inne badanie z wykorzystaniem manekina i syntetycznej krwi udowadnia, że wzory z ran nie mogłyby być zgodne z kształtem litery T, jak miałoby wynikać to z ukrzyżowania.

I choć każde z kolejnych badań jest kwestionowane, jeden z zespołów pracujących nad Całunem Turyńskim, jak donosi portal iflscience.com wydał oświadczenie.

Najprostszy, choć zarazem najnudniejszy wniosek jest taki, że datowanie całunu ma charakter historyczny. A samo płótno zostało sfałszowane jeszcze w XIII wieku - piszą naukowcy.

Badania Całunu Turyńskiego. Czym jest datowanie radiowęglowe?

Warto podkreślić, że metoda datowania radiowęglowego została opracowana w 1949 r. przez Willarda Libby’ego, który otrzymał za nią Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii 11 lat później. Używa się jej przede wszystkim w archeologii, bo jest kluczowym elementem procesu datowania bezwzględnego. Opiera się na pomiarze proporcji pomiędzy izotopem promieniotwórczym węgla C14 a trwałymi C12 i C13. Metodę wykorzystuje się też w Polsce.

Autor: BBI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić