Nie chcesz, by smartfon cię podsłuchiwał? Ekspert zdradza na to patent

29

Opowiadasz koleżance z pracy o tajskiej knajpce, jaką ostatnio otworzyli w okolicy, a w social mediach widzisz zalew reklam restauracji z taką samą kuchnią. Od dawna podejrzewamy, że nasze telefony nas "podsłuchują". Jednak do tej pory ani producenci aparatów, ani twórcy aplikacji, się do tego nie przyznawali. Jednak eksperci nie mają wątpliwości.

Nie chcesz, by smartfon cię podsłuchiwał? Ekspert zdradza na to patent
Sprawdź, do czego dostęp mają zainstalowane przez ciebie aplikacje (Pixabay)

Dowody na to, że telefony nas podsłuchują, wyciekły przypadkiem, w postaci prezentacji firmy CMG. Firma ta współpracuje z takimi korporacjami, jak Facebook, Amazon czy Google.

Na prezentacji ze szczegółami pokazano oprogramowanie "Active-Listening", które zbiera dane ludzi poprzez podsłuchiwanie ich rozmów. Może to robić z pomocą dowolnej aplikacji jaką instalujemy na iPhone'a lub telefon z Androidem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ukraina a Unia Europejska. Kiedy Kijów dołączy do wspólnoty?
W przypadku większości urządzeń nie ma stanu urządzenia, gdy mikrofon jest nieaktywny. Jest prawie zawsze aktywny, gdy na urządzeniu jest obecna Siri lub jakikolwiek inny asystent aktywowany głosem - mówił DailyMail.com. ekspert ds. bezpieczeństwa danych, Andy LoCascio.

Nie chcesz być podsłuchiwany? Uważaj, co instalujesz

Odpowiedzialne za przechwytywanie naszych rozmów, są najczęściej aplikacje, które sami "wpuszczamy" do naszego telefonu. To one gromadzą dane głosowe, które następnie są sprzedawane.

Dlatego kiedy tylko instalujemy na telefonie nową aplikację - sprawdźmy, do jakich uprawnień rości sobie ona prawa. Jeśli tego nie zrobimy - możemy wyrazić zgodę na podsłuchiwanie, nawet tego nie wiedząc.

Problemem jest też system "wszystko albo nic" - w sklepie choćby Android, nie ma opcji rezygnowania z uprawnień.

Jeśli damy komuś pozwolenie na korzystanie z mikrofonu w naszym urządzeniu i klikniemy wszystkie inne warunki korzystania z usługi, których nikt z nas nigdy nie przeczytał, z pewnością będzie mógł z tego korzystać — dodał LoCascio.

A jeśli już mamy "intruza" w telefonie - przejrzyjmy wszystkie aplikacje na nim i sprawdźmy, jakie mają uprawnienia. Usuńmy te, których już nie używamy. A w tych, które są nam potrzebne, ustawmy dostęp do telefonu (mikrofonu) wyłącznie podczas używania aplikacji.

Dane o użytkownikach telefonów przydają się markom, sprzedawcom, ale też rządzącym.

Eksperci zwracają uwagę, że kolejnym który może nas podsłuchiwać jest... rząd

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić