Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Adam Dąbrowski | 

Niebywały obrazek z frontu. Posłali "psy-roboty" do akcji

Izraelskie wojsko w działaniach w Strefie Gazy w coraz większym stopniu wykorzystuje roboty, a także broń sterowaną przez sztuczną inteligencję. Jedną z nich jest przypominający psa robot Vision 60. Dzięki ich pracy żołnierze IDF nie muszą wchodzić do niebezpiecznych miejsc i ryzykować życiem.

Niebywały obrazek z frontu. Posłali "psy-roboty" do akcji
Roboty Vision 60 służą izraelskiej armii w Strefie Gazy (X, NEXTA)

Choć Izrael zapewnia, że nowe maszyny ratują życie – zarówno Izraelczykom, jak i Palestyńczykom - to i tak wykorzystywanie nowych technologii opartych na sztucznej inteligencji budzi uzasadnione obawy wśród sceptyków.

Wykorzystanie robotów na wojnie nie jest dla Izraela niczym nowym. Już w 2012 roku państwo otwarcie reklamowało swoją "armię robotów" wymieniając pięć technologii wykorzystywanych przez jej elitarne siły, które zdolne są do "zdalnej eliminacji celów".

Teraz zrobiono kolejny krok, a na froncie pojawiły się psy-roboty o nazwie Vision 60.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odkrycie pod szpitalem w Gazie. Tunel Hamasu skrywał wiele tajemnic

Po wprowadzeniu broni automatycznej na granicy z Zachodnim Brzegiem oraz wozu bojowo-patrolowego Jaguar, izraelska armia w działaniach wojennych polega również na tzw. "psach-robotach".

Mowa o Vision 60, czyli półautonomicznych robotach kroczących, które wyglądem przypominają psa. Zostały one stworzone przez amerykańską firmę technologiczną Ghost Robotics. Pierwsze egzemplarze takich maszyn były już przedstawiane blisko dekadę temu i już podczas pierwszych prezentacji wzbudzały sensację. Wówczas spekulowano na temat ich potencjału bojowego, chociażby w rozbrajaniu min.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ghost Robotics Early Direct-Drive Prototypes: Provocative Outdoor Behaviors Feb-2017

"Psy-roboty" wyposażone są w czujniki, sprzęt rejestrujący i systemy umożliwiające im działanie w nieznanym i trudnym środowisku - np. w tunelach. Potrafią przejść dystans do 10 km z prędkością trzech metrów na sekundę i kontrolować prędkość oraz zatrzymywać się bez polecenia ludzi.

Jak podkreśla Hagai Balshai, broń ta jest używana do identyfikowania pułapek i pozycji wroga, a tych w Palestynie nie brakuje. Idealnie nadaje się np. do penetrowania tuneli Hamasu.

Celem tych robotów jest dotarcie na miejsce przed żołnierzami, aby wykryć pułapki i inne niebezpieczeństwa – powiedział Hagai Balshai, dyrektor generalny firmy Robotican.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wadą tej broni jest wysoka cena (około 150 tys. dolarów za sztukę), oraz niezawodność. Jak podaje izraelska gazeta "Haaretz", wiele z psów-robotów podczas działań w Strefie Gazy zostało już uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych.

W rozmowie z "The New Arab" Anwar Mahajne, adiunkt nauk politycznych w Stonehill College w Massachusetts, podkreślił, że nowinki technologiczne izraelskiej armii nie mogą przyćmić działań tej armii w Strefie Gazy.

Nie możemy oddzielać osiągnięć Izraela w dziedzinie sztucznej inteligencji od okupacji Palestyńczyków – stwierdził z całą powagą.

W rozpoczętej w październiku wojnie Izraela z Hamasem zginęło już ponad 31 tysięcy ludzi. Szacuje się, że ponad 95 procent ofiar konfliktu to Palestyńczycy.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić