Jak wyjaśnia Science Alert, "niemiecka Atlantyda", czyli miasto Rungholt, zgodnie z opowieściami miało zniknąć z powierzchni ziemi z powodu bogactwa, które doprowadziło do demoralizacji jego mieszkańców. Według serwisu jego koniec nastąpił w okolicach Bożego Narodzenia w 1362 r., kiedy grupa młodych pijanych mężczyzn "próbowała zmusić księdza do udzielenia świni ostatniego sakramentu w miejscowej gospodzie". Zwierzę wcześniej też zostało upojone alkoholem.
Rungholt - "niemiecka Atlantyda"
Ksiądz oburzony tym, co się wydarzyło, udał się do kościoła, gdzie modlił się o stosowną karę dla młodych ludzi. Następnego dnia opuścił miasto, w które później uderzył potężny sztorm. To za jego sprawą Rungholt zniknął. W średniowieczu powstały nawet legendy, że z głębin Morza Północnego można słyszeć dźwięki kościelnej dzwonnicy. Część ekspertów sceptycznie podchodziła do Rungholt i uznawała je za fikcyjną "Atlantydę Morza Północnego".
Najnowsze odkrycia u wybrzeży północnych Niemiec, niedaleko granicy z Danią (czyli w historycznej Fryzji) dowodzą jednak, że bogate miasto portowe Rungholt mogło faktycznie istnieć. Eksperci z Uniwersytetu w Kilonii, Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji, Centrum Archeologii Bałtyckiej i Skandynawskiej oraz Państwowego Wydziału Archeologii Szlezwiku-Holsztynu w Niemczech natrafili na pozostałości średniowiecznego kościoła i osady w Morzu Wattowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Udało im się zauważyć nieznany wcześniej dwukilometrowy łańcuch średniowiecznych terpów, będących sztucznie usypanymi pagórkami. Wśród nich były struktury, "które bez wątpienia można interpretować jako fundamenty kościoła o rozmiarach od 40 do 15 metrów", jak donosi Eureka Alert. Ogólnie na terenie w pobliżu Hallig Südfall znaleziono 54 terpy, systemy odwadniające, port, a także wspomniane fundamenty dużego kościoła. Eksperci planują dalsze prace, które pomogą poznać prawdę o "niemieckiej Atlantydzie" i dowiedzieć się nieco więcej o funkcjonowaniu osady. Walczą jednak z czasem ze względu na postępującą erozję na błotnistych terenach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.