Pracy naukowej na Uniwersytecie w Teksasie Goodenough poświęcił 37 lat swojego życia.
Był liderem w najnowocześniejszych badaniach naukowych przez wiele dziesięcioleci swojej kariery – powiedział Jay Harzell, rektor uniwersytetu.
W 2019 roku Goodenough razem z Brytyjczykiem Stanleyem Whittinghamem i Japończykiem Akirą Yoshino otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Naukowcy zostali wyróżnieni za badania nad akumulatorami litowo-jonowymi. Według Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, która przyznaje Nobla, ich praca dała podwaliny pod bezprzewodową elektronikę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Umożliwiają również odejście świata od paliw kopalnych, ponieważ są używane do wszystkiego: od zasilania samochodów elektrycznych po magazynowanie energii ze źródeł odnawialnych - argumentowano.
Do śmierci pracował nad nowoczesnymi rozwiązaniami
W ostatnich latach zespół, którym kierował Goodenough, pracował nad nowymi rozwiązaniami w dziedzinie magazynowania energii. Jednym z nich miała być "szklana" bateria z elektrolitem w stanie stałym i metalowymi elektrodami litowymi lub sodowymi.
Goodenough urodził się w amerykańskiej rodzinie 25 lipca 1922 r. w Jenie na terenie Niemiec. Studiował już na terenie USA – najpierw ukończył licencjat na Uniwersytecie Yale, a następnie uzyskał tytuł magistra i doktora na wydziale fizyki Uniwersytetu w Chicago.
Smartfony, laptopy czy pojazdy elektryczne - to przede wszystkim dzięki pracy Goodenougha mamy je dzisiaj czym zasilać. Naukowiec zmarł na miesiąc przed swoimi 101 urodzinami.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.