Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Karolina Modzelewska
Karolina Modzelewska | 
aktualizacja 

Odkrycie niedaleko Jerozolimy. "Portal do zaświatów"

31

Archeolodzy natrafili na dowody nekromancji, które sugerują, że poganie z czasów rzymskich próbowali komunikować się ze zmarłymi. Miejscem przywoływania duchów nieżyjących osób miała być jaskinia Te'omim, znajdująca się niedaleko Jerozolimy. Badacze natrafili w niej m.in. na czaszki i ceramiczne lampy.

Odkrycie niedaleko Jerozolimy. "Portal do zaświatów"
W jaskini znaleziono dowody nekromancji (Unsplash)

Jaskinia Te'omim jest przedmiotem zainteresowania badaczy od 1873 r. Jak zaznacza serwis Science Alert, dopiero w latach 70. XX wieku archeolodzy odkryli szereg tajnych przejść do innych jej komór. Badania przeprowadzone w latach 2010-2016 i znalezione wówczas w nich przedmioty rzucają nowe światło na sposób wykorzystywania jaskini.

W jaskini znaleziono dowody nekromancji

Wcześniej badacze zwracali uwagę jedynie na znajdującą się tutaj wodę źródlaną, uznawaną kiedyś za leczniczą. Znalezione artefakty, ukryte w długich, wąskich szczelinach sugerują, że była też miejscem nekromancji, czyli praktyk związanych z przyzywaniem duchów zmarłych. W jaskini znaleziono m.in. monety, ceramikę, metalową broń, a także lampy i czaszki.

Eksperci nie trafili na inne szczątki. Umiejscowienie lamp wskazywało natomiast, że nie były one używane do oświetlania. Science Alert wyjaśnia, że w starożytnych pismach z tamtego okresu znajdują się zapiski, z których wynika, że dawniej ogień był uznawany za kluczowy przy komunikowaniu się ze zmarłymi, duchami lub bogami. Czaszki były kojarzone z magią, a miecze i topory uznawano za ochronę przed złymi duchami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić słuchawki Technics EAH-AZ80?
Ze względu na kontekst archeologiczny znalezisk i ich lokalizację wewnątrz jaskini przypuszczamy, że czaszki zostały umieszczone wraz z lampami oliwnymi w ramach rytuału magicznego, odprawianego w jaskini w tym okresie (od II do IV wieku n.e. - przyp. red.) - wyjaśnili archeolodzy na łamach czasopisma "Harvard Theological Review".

Eksperci w artykule zaznaczyli również, że "identyfikacja praktyk magicznych w dowodach archeologicznych nie jest prosta". Dodali jednak, że jaskinia Te'omim ma wszystkie fizyczne i związane z kultem elementy, "aby służyć jako potencjalny portal do podziemi". Zwłaszcza że zapiski z czasów starożytnego Rzymu i Grecji mówią o powszechnych praktykach nekromancji, w których wykorzystywano właśnie czaszki.

Na świecie istnieje znacznie więcej miejsc nazywanych "portalami do podziemi" lub "bramami piekieł". Według dawnych wierzeń łączyły świat żywych i umarłych lub służyły przywoływaniu dusz tych drugich. Przykładem jest, chociażby znajdująca się na końcu półwyspu Mani w Grecji "brama piekieł". Ta jaskinia przejawia się w opowieściach o Orfeuszu i o Heraklesie. Wierzono, że była wejściem do Hadesu.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić