Zespół badaczy Instytutu Oceanologii Szirszowa przedstawił mocne dowody na to, że nasze przekonania dotyczące Oceanu Atlantyckiego są błędne. Poszukiwana od dekad masa wody w jego pasie równikowym istnieje.
Nietypowe masy wody w okolicach równika
Od ponad 80 lat naukowcy wiedzą, że w pasie równikowym występują ogromne obszary wody, które różnią się od otoczenia. Przypominają odrębne baseny morskie na obszarze oceanów. Charakteryzuje je inna temperatura, poziom zasolenia, skład chemiczny, ale też źródło zasilania.
Zjawisko to wydawać się może anomalią, ale powstaje na skutek prądów oceanicznych. Problem w tym, że w pasie oceanicznym zachowują się one podobnie na całym globie. Tymczasem te charakterystyczne masy wody równikowej zlokalizowano tylko na Oceanie Spokojnym oraz Indyjskim. Atlantyk wydawał się ich pozbawiony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wydaje się zdumiewające, że masa wody równikowej występuje w Oceanie Spokojnym i Indyjskim, ale brakuje jej w Oceanie Atlantyckim, ponieważ cyrkulacja równikowa i mieszanie się we wszystkich trzech oceanach mają wspólne cechy, takie jak prąd dolny i fale równikowe - czytamy w "Geophysical Research Letters".
Naukowcy postanowili więc poszukać Atlantyckiej Wody Równikowej. W tym celu posłużyli się czujnikami programu Argo.
Atlantyckie Wody Równikowe istnieją
Jest to projekt badawczy Uniwersytetu Kalifornijskiego. Dotyczy globalnego monitoringu wód oceanicznych i dysponuje flotą zautomatyzowanych bojek. Rozlokowane na powierzchni oceanów unoszą się one, toną i dryfują, mierząc temperaturę i zasolenie na całym świecie.
Na podstawie tych danych dla obszaru Atlantyku oceanolodzy ustalili, że Atlantyckie Wody Równikowe istnieją. Rozciągają się one pomiędzy Brazylią a afrykańskim wybrzeżem Zatoki Gwinejskiej. Dochodzi w tym miejscu do zmieszania się wód południowego Atlantyku z wodami północnej części tego basenu oceanicznego.
Znaczenie odkrycia Atlantyckich Wód Równikowych
Odkrycie to jest niemałą sensacją. Istnienie Atlantyckich Wód Równikowych wywraca naszą wiedzę na temat potężnego oceanu do góry nogami. Podważa też wiele twierdzeń z zakresu klimatologii, meteorologii, a nawet biologii morza.
Autorzy badań podkreślają jednak, że ich ustalenia obecnie należy traktować jako hipotezę. Jedyne czynniki, które pozwoliły im zlokalizować basen Atlantyckich Wód Równikowych, to temperatura i zasolenie.
To bardzo istotne parametry, ale wodom Atlantyku należy przyjrzeć się uważniej. Niezbędne są dalsze badania okołorównikowej części tego oceanu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.