Port i Starboard – to para orek, które od lat są obserwowane przez naukowców niedaleko Gansbaai w RPA. Ssaki w ostatnim czasie zaatakowały 17 rekinów i żerowały na ich ciałach. Szczątki większości z nich udało się odnaleźć – a każde z nich były pozbawione wątroby. To właśnie ona jest powodem, dla którego orki atakują żarłacze białe. Ta zdobycz dostarcza wielu wartości odżywczych orkom. Znalezienie rekina, który przetrwał atak może pomóc naukowcom.
Przetrwała atak seryjnych morderców
Samica żarłacza błękitnego, o której mowa, została zaatakowana już w 2017 r. Alessandro De Maddalena, autor badania opublikowanego w Marine Biological Journal w rozmowie z Live Science twierdzi, że to para orek Port i Starboard przeprowadziła nieudany atak kilka lat temu i widzi w tym szansę do lepszego zrozumienia techniki ich polowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Orki mogły udoskonalić sposób, w jaki atakują rekiny. Na masywnym ciele żarłacza białego zidentyfikowano kilka blizn wyglądających na ślady zębów orki. De Maddalena przyjrzał się im w ramach badania i sugeruje, że atakujący ssak próbował chwycić rekina z góry. Okazało się to bezskuteczne. Zadrapania natomiast mają wskazywać na "obrażenia zadane ze znaczną siłą".
Ślady na ciele rekina mogły zostać wzmocnione przez energiczny ruch, który ssak wykonał, aby uciec przed atakiem – podejrzewa De Maddalena.
– Być może niepowodzenie ataku wynikało z faktu, że orki wciąż doskonaliły swoją technikę ataku – wyjaśnia De Maddalena. Jeszcze w 2017 r. zatoka False Bay była miejscem, gdzie występowało wiele żarłaczy białych. Już dwa lata później rekiny niemal całkowicie porzuciły ten obszar, a jednym z kluczowych czynników, który wpłynął na tę zmianę były coraz częstsze ataki orek.
Za tym, że 3,5-metrowa samica rekina białego przetrwała starcie z orkami może stać inny powód. – Może tak być, że orki, jak każdy drapieżnik, po prostu zawiodły w ataku – dodaje De Maddalena. Warto też zaznaczyć, że pomimo tego, jak groźnymi drapieżnikami są orki – ich celem nie są ludzie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.