Zaćmienie Słońca można obserwować, gdy Księżyc przysłoni tarczę naszej gwiazdy. Całkowite zaćmienie zdarza się bardzo rzadko, ponieważ pas cienia całkowitego jest bardzo wąski. W czwartek, 10 czerwca będziemy świadkami częściowego zaćmienia, które będzie można obserwować także z Polski.
Na profilu Z głową w gwiazdach na Facebooku możemy zapoznać się z dokładnymi godzinami, w którym można będzie obserwować zaćmienie Słońca w poszczególnych regionach Polski. Jako pierwsi będą mieli okazję dostrzec zarys tarczy Księżyca na tle Słońca mieszkańcy północno-zachodniej części naszego kraju.
W Świnoujściu zaćmienie zacznie się o 11:37, zaś najpóźniej zaćmienie rozpocznie się w południowo-wschodniej części kraju (o 12:09). Zaćmienie Słońca rozpocznie się w centralnej Polsce około godziny 11:48. Jego maksimum przypadnie na 12:49, a koniec na 13:52.
"Rozmiar" zaćmienia również będzie różny w zależności od miejsca, z którego będziemy mogli je obserwować. Na północy i północnym - zachodzie kraju Księżyc przysłoni do 15,3 proc. tarczy słonecznej, zaś na południowym - wschodzie już tylko ok. 5 proc.
ISS nad Polską na tle zaćmienia
Czwartkowemu zaćmieniu Słońca będzie również towarzyszyć przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad Polską. Niestety zobaczą ją tylko nieliczni szczęśliwcy, ponieważ przelot nastąpi w wąskim pasie Kotlina Kłodzka - Nysa - okolice Częstochowy - Radom - okolice Radzynia Podlaskiego, informuje "Z głową w gwiazdach".
"Zjawisko potrwa zaledwie niecałą sekundę w okolicach maksymalnej fazy zaćmienia (ok. 12:53)", czytamy na Facebooku. I chociaż ISS dałoby się zauważyć gołym okiem, to spoglądając na zaćmienie Słońca, należy się odpowiednio zabezpieczyć.
Przypominamy, że na naszą gwiazdę należy spoglądać wyłącznie przez przyciemnione okulary - nigdy bezpośrednio gołym okiem. Jeżeli nie macie jak obejrzeć bezpiecznie zaćmienia na żywo, możecie śledzić jutro transmisję na żywo na YouTubie:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.