Telefony dla dzieci
Telefon dla dziecka i dla nastolatka z pewnością musi się od siebie różnić. Telefon dla małego dziecka nie musi być mega nowoczesnym smartfonem, wystarczy, by posiadał kilka niezbędnych funkcji. Nastolatek zaś będzie potrzebował zaawansowanego smartfona, ponieważ jemu telefon nie służy tylko do dzwonienia czy wysyłania smsów. Jaki zatem powinien być telefon dla małego dziecka?
Pierwszy telefon dla dziecka
Pierwszy telefon dla dziecka musi być dopasowany do wieku i umiejętności dziecka. Dużo zależy w tym przypadku oczywiście od tego, kiedy rodzice decydują się na zakup dziecku pierwszego aparatu. Wielu opiekunów długo rozważa moment, gdy pociecha może otrzymać własny telefon. Wówczas każdy z dorosłych przypomina sobie, kiedy pierwszy telefon trafił w ich ręce.
Czytaj także: Testament notarialny – ile kosztuje?
Są dorośli, którzy już w szkole podstawowej mieli własną komórkę, ale są też tacy, którzy doczekali się jej dopiero w liceum. Nie da się jednak ukryć, że czasy się zmieniły i dziś telefon towarzyszy naszym dzieciom od bardzo wczesnych lat, kiedy to maluchy oglądają bajki na telefonie, czy rozmawiają z wykorzystaniem kamery z dalekimi krewnymi.
Kiedy pierwszy telefon dla dziecka?
Trudno jest jednoznacznie określić, w jakim wieku powinno się kupić dziecku telefon. Jest to indywidualna decyzja rodziców. Często można spotkać się z tym, że własną komórkę posiadają już dzieci w wieku 5-6 lat, często choćby do oglądania bajek w domu. Starsze dzieci zazwyczaj korzystają już z wielu innych funkcji w telefonie. Wiele osób jest zdania, że najlepszy wiek na otrzymanie pierwszego telefonu to 7-9 lat, choć sporo zależy oczywiście od samego dziecka.
Telefon dla dziecka
Telefon dla małego dziecka musi posiadać kilka podstawowych cech. Po pierwsze dobrze, aby miał wzmocnioną konstrukcję (hartowane szkło ekranu będzie doskonałym wyborem) a także aby był wodo- i pyłoszczelny.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Dobrze, by telefon pasował do niewielkiej dłoni dziecka - warto sprawdzić, czy dziecku wygodnie się go obsługuje jedną dłonią. Dla malucha przydatna może być funkcja Asystenta Google, która umożliwi wykonanie szybkiego połączenia do wybranej osoby czy podyktowanie treści wiadomości SMS. Może także pomóc trafić w jakieś miejsce. To bardzo wygodne dla dzieci, które jeszcze np. nie potrafią czytać i pisać.
Smartfon dla dziecka
Starsze dziecko zazwyczaj będzie potrzebowało bardziej zaawansowanego telefonu. Najczęstszym wyborem dla nastolatków są smartfony, ponieważ to właśnie z nich młodzież będzie słuchała muzyki, oglądała seriale, korzystała z mediów społecznościowych, robiła zdjęcia, nagrywała filmy i instalowała mnóstwo rozmaitych aplikacji.
Czytaj także: Zarobki przedstawiciela handlowego. Jak nim zostać?
Z tego względu w przypadku nastolatka warto postawić na telefon z dużym ekranem oraz z dobrym aparatem. Nowoczesne aparaty oferują mnóstwo możliwości fotograficznych (mają potrójne lub nawet poczwórne obiektywy) oraz różne zaawansowane tryby. Istotna będzie też pamięć telefonu – im więcej RAM, tym szybciej będą uruchamiać się aplikacje). Fani gier docenią również specjalne tryby gamingowe.
Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?
Internet daje wiele możliwości, może być nie tylko rozrywką, ale również wsparciem w rozwoju już nawet małych dzieci. Jednak warto mieć na względzie zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Zanim rodzice zdecydują się kupić dziecku telefon, powinni dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci, a także uświadomić dzieci o ewentualnym zagrożeniu.
Przede wszystkim radzi się, by dzieci korzystały tylko z aplikacji i stron, które zdobyły aprobatę ich rodziców. Dobrym pomysłem jest określenie wspólnie zasad korzystania z Internetu – nie tylko czas spędzony na aktywnościach w sieci, ale także porę dnia i rodzaj aktywności.
Kontrola rodzicielska w smarftonie dziecka
Wiele rodziców rozważa zainstalowanie specjalnego programu do kontroli rodzicielskiej. W przypadku małych jest to dobre rozwiązanie. Dzięki niemu już najmłodsi mogą się dowiedzieć, co może być zagrożeniem w sieci.
Poza tym dobrze jest obserwować aktywność swoich dzieci na profilach w mediach społecznościowych. To, co dzieje się w mediach społecznościowych, pomaga czasem zwrócić uwagę na niepokojące sygnały.