Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Karol Kołtowski | 

Platformy streamingowe drożeją. To niezgodne z prawem

27

Ceny abonamentów na platformach streamingowych rosną. Okazuje się, że może być to nie do końca zgodne z prawem. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada sprawę drożejących cen usług streamingowych.

Platformy streamingowe drożeją. To niezgodne z prawem
Netflix czy Amazon drożeją? Nie mogą tego robić w ten sposób (GETTY, Matt Cardy)

UOKiK przygląda się działaniom kilku podmiotów, które oferują usługi w ramach subskrypcji. Jak donosi Gazeta Pomorska, działanie platform streamingowych, które podnoszą ceny za swoje usługi, mogą być niezgodne z prawem. Sprawa jest poważna – w zeszłym roku z subskrypcyjnych serwisów streamingowych korzystało ok. 40 proc. Polaków.

Usługi subskrypcyjne zyskują na popularności. Najczęściej wykupujemy usługi dotyczące mediów, tj. wideo, muzyki lub gier. Nie brakuje jednak innych ofert, jak na przykład subskrypcja usług telefonii komórkowej czy abonament na przejazdy hulajnogą elektryczną. Zasada działania jest taka sama – opłata pobierana jest automatycznie na określony okres z przypisanej do subskrypcji karty płatniczej.

W ostatnim czasie UOKiK badał regulaminom subskrypcji usług w pakietach Amazon Prime i Amazon Prime Video. Znalazły się tam zapisy, które dotyczyły jednostronnej zmiany cen od nowego okresu subskrypcyjnego. W takiej sytuacji konsument może nawet nie wiedzieć, że za przedłużenie subskrypcji zapłaci więcej niż dotychczas.

Od lat postulujemy, by warunki umowne uczciwie regulowały obowiązki stron umowy. W przypadku zyskujących na popularności usług subskrypcji konsumenci ufają usługodawcy i powierzają swoje dane z karty płatniczej, by regularnie móc korzystać z dostępu i opłacać swoje zobowiązania. Nie znaczy to, że od tego momentu operatorzy mogą bez ich zgody pobierać opłaty wyższe niż te, na które wcześniej konsumenci się zdecydowali – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Jak czytamy w Gazecie Pomorskiej – niedopuszczalne jest automatycznie pobranie opłaty według nowego cennika w formie zablokowania pieniędzy z podpiętej karty płatniczej.

Prezes UOKiK powiedział, że nie istnieje coś takiego jak "milcząca zgoda". Samo poinformowanie klienta o podniesieniu ceny za usługę nie wystarczy. Klient musi mieć możliwość akceptacji jej nowej ceny, w ramach której świadomie zadeklaruje, że chce (lub nie chce) płacić więcej.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Idealne do smażenia i do kanapek. Przepis na masło klarowane
Oburzyły ją seks-gadżety w chińskim sklepie. Mieszkanka Gdańska prosi o interwencję
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić