Zdjęcia wykonano w mgławicy Wąż, bardzo "płodnej" jeśli chodzi o rodzące się gwiazdy. To tam teleskop wykonał zdjęcia tworzenia się protogwiazdy w momencie, gdy strumienie gazu uciekały z bardzo młodej gwiazdy i zderzały się z otaczającym ją gazem oraz pyłem. Zarówno gazy jak i pyły kierowane były w tę samą stronę.
Astronomowie od dawna zakładali, że kiedy chmury gazu zapadają się, tworząc gwiazdy, to gwiazdy te mają tendencję do obracania się w tym samym kierunku. Jednak jak dotąd nikt tego bezpośrednio nie zaobserwował. Te układające się razem, wydłużone struktury to historyczny zapis fundamentalnych zjawisk dotyczących narodzin gwiazd – mówi kierujący badaniami Klaus Pontoppidan z Jet Propulsion Laboratory w NASA, cytowany przez Onet.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mgławica Wężownik stała się wyraźnie widoczna dla naukowców dopiero dzięki teleskopowi Webb.
Teraz jesteśmy w stanie uchwycić te niezwykle młode gwiazdy i ich wypływy, z których niektóre wcześniej były widoczne tylko jako plamy lub były całkowicie niewidoczne w długościach fal widzialnych z powodu przesłaniającego je gęstego pyłu — dodał Joel Green ze Space Telescope Science Institute w Baltimore.
Narodziny gwiazd. Po nich dojdziemy do narodzin planet
Naukowcy chcą poznać także skład chemiczny chmur otaczających planety i gwiazdy i dzięki temu dowiedzieć się, jak zawarte w nich substancje lotne są w stanie przetrwać powstawanie tych ciał niebieskich. Później wyniki te zostaną porównane do ilości podobnych substancji w dyskach wokół różnych gwiazd.
Zdaniem ekspertów to przybliży nas do poznania początków całego Układu Słonecznego.
Tak naprawdę wszyscy jesteśmy zbudowani z materii pochodzącej z tych lotnych związków. Większość wody na Ziemi powstała, gdy Słońce było młodą protogwiazdą miliardy lat temu. Badanie ilości tych kluczowych substancji może pomóc nam w zrozumieniu, jak wyjątkowe były okoliczności powstania naszego Układu Słonecznego – zwraca uwagę dr Pontoppidan.
Czytaj także: Można je oglądać bez przerwy. Pokazali labirynt na Marsie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.