Zapadliska mogą powstawać całkowicie naturalnie. Dzieje się tak wtedy, gdy skała pod powierzchnią ziemi (np. wapień) zostaje naturalnie rozpuszczona przez wody gruntowe lub podziemne rzeki. W miarę rozpuszczania się skał powstają kawerny (puste przestrzenie w skałach). Gdy kawerny stają się tak duże, że ziemia nad nimi nie jest już w stanie ich utrzymać, powierzchnia zapada się i tworzy zapadlisko. Te naturalne wyrwy są w stanie prowadzić do poważnych katastrof - np. mogą niszczyć budynki w miastach.
Proces powstawania zapadliska może trwać tysiącami lat, ale efekty działania natury potrafią być wyjątkowo imponujące. Serwis Live Science zebrał największe zapadliska naturalne - obiekty mają kilkaset metrów głębokości i zawierają swój własny ekosystem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Xiaozhai Tiankeng, Chiny (662 m)
Xiaozhai Tiankeng (co można tłumaczyć jako "Niebiański Dół") jest najgłębszym lejem krasowym na świecie - jego głębokość to aż 662 m. Obiekt znajduje się w chińskim hrabstwie Fengjie i powstał nad wapienną jaskinią Difeng, która została wyrzeźbiona przez podziemną rzekę, wciąż płynącą pod zapadliskiem.
Crveno Jezero, Chorwacja (530 m)
Drugie miejsce na liście zajmuje Crveno Jezero (Czerwone Jezioro). Mówimy o jeziorze krasowym, które powstało w wyniku zawalenia się jaskiń w pobliżu miasta Imotski w Chorwacji. Co prawda samo jezioro ma niebieski kolor, ale jego nazwa pochodzi od otaczających go czerwono-brązowych skał, które zostały zabarwione tlenkami żelaza. Zapadlisko ma 530 m głębokości i wyróżnia się unikalnymi gatunkami ryb.
Sima Humboldt to ogromne zapadlisko znajdujące się na szczycie płaskowyżu Sarisariñama tepui w stanie Bolívar w Wenezueli. Obiekt powstał w wyniku wietrzenia skał i ma 314 m głębokości (nieopodal znajduje się nieco mniejsze zapadlisko Sima Martel o głębokości 248 m) Nazwa obiektu pochodzi od nazwiska naukowca i odkrywcy Alexandra von Humboldta.
The Dragon Hole (znane także jako Yongle Blue Hole lub oko Morza Południowochińskiego) to ogromne zapadlisko o w pobliżu Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim. Obiekt został odkryty dopiero w 2016 roku i jest najgłębszą znaną niebieską dziurą na świecie (300 m głębokości). Podczas początkowych prac eksploracyjnych wewnątrz zapadliska odkryto ponad 20 nowych gatunków życia morskiego.
Taam Ja' Blue Hole, Meksyk (274 m)
Taam Ja' Blue Hole (co w języku Majów można przetłumaczyć jako "głęboka woda") to druga co do wielkości błękitna dziura na świeci (274 m głębokości). Gigantyczna, podwodna jaskinia znajduje się w zatoce Chetumal u wybrzeży meksykańskiego półwyspu Jukatan. Obiekt odkryto w 2021 roku, ale dokładniej został zbadany dopiero w 2023 roku.